• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TEMSA İNOVASYONDA 3 ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

18 Aralık 2017
TEMSA İNOVASYONDA 3 ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

‘YENİ NESLİN SABANCISI’ üretiyor Türkiye gurur duyuyor

Akıllı ürün ve uygulamalarıyla İnovasyon Haftası’nda 3 ödül alan TEMSA, etkinlikte sergilediği ‘MD9 electricCITY’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etti. Erdoğan ve Bakanlar, Yıldız Sarayı’na kadar elektrikli otobüsle seyahat etti .

SON yıllardaki çalışmalarıyla artık bir teknoloji firmasına dönüşen TEMSA, geleceğe yönelik yatırımları çerçevesinde akıllı ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçlar geliştirmeye devam ediyor. TEMSA AR-GE’nin bir ürünü olan MD9 electriCITY de, bu araçlardan birisi. Elektrikli MD9, geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda sergilendi.

Tüm yazılımı ve tasarımı Türk mühendisler tarafından geliştirilen otobüsü, bakanlar ve katılımcıların yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yakından inceleyip, araç hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar, daha sonra Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nden Beşiktaş’taki Yıldız Sarayı’na kadar otobüsün performansını test etti. Bugün ABD pazarında dördüncü konumda bulunan Temsa’nın, toplam ihracatının 12 bine yakın olduğu bilgisini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projede emeği geçenleri tebrik etti.

 

Yeni Neslin Sabancısı…

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, sanayi başta olmak üzere, faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda yüksek teknolojiye öncelik verdiklerinin altını çizerek, “Günümüzde artık yüksek teknolojiye yatırım yapan, inovasyon ve Ar-Ge ile öne çıkan şirketler fark yaratmayı başarıyor. Son dönemde yatırımlarını bu alanda yoğunlaştıran Temsa’nın küresel bir güç olma yolunda ilerlediğini görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temsa’nın, artık teknoloji odaklı bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv üretimi yapan bir teknoloji şirketi konumuna gelmiş olmasından gurur duyuyoruz.

Yüzde 100 Türk mühendisliğinin eseri olan otobüslerimizi, bugün dört kıtada ve 66 ülkede yollarda görebiliyoruz. Temsa dünya standartlarında teknoloji üretiyor ve daha temiz bir dünya için yenilikçi ürünlerine her geçen gün yenilerini ekliyor. “Yeni Neslin Sabancı’sı” olarak, önümüzdeki dönemde de Türkiye ekonomisini dünyada hak ettiği yere ulaştıracak katma değerli üretimin öncüsü olmaya, teknoloji odaklı çevreci yatırımlarımızla ülkemizin ve dünyamızın sürdürülebilir geleceğine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Ödül kolleksiyonu zenginleşiyor

Sabancı Topluluğu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda üç ödüle layık görüldü. Temsa Ulaşım Araçları, İnovalig Ödülleri’nde, “İnovasyon Döngüsü” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olurken; Kordsa da “İnovasyon Stratejisi” Kategorisi’nde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Ayrıca TİM İnovasyon Özel Ödülleri kapsamında da Sabancı Holding’e Açık İnovasyon Özel Ödülü verildi.

MD9 ELECTRICITY: Hava ve

gürültü kirliliğini azaltıyor

– Temsa tarafından sektörün ihtiyaçlarına göre geliştirilen MD9 electriCITY, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor, sessiz olmasıyla şehirlerdeki gürültü kirliliğinin azaltılmasına da büyük katkı sağlıyor.

– Çevreye duyarlılık ve verimlilik özellikleriyle öne çıkan MD9 electriCITY, duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergâhını tamamlayabiliyor.

– Aracın tüm tasarımı, yazılımı, bileşen yerleşimi ve araç dinamiği Temsa’ya ait.

 

230 kilometre menzile sahip

– 63 yolcu kapasiteli MD9 electriCITY; üç kapısı sayesinde hızlı yolcu indirme-bindirme olanağı sağlıyor.

– Dizel bir yakıt tüketen araçta hareketli yaklaşık 300 parça varken, elektrikli araçta bu sayı 5’e düşüyor.

– 200kwh batarya ile 230 km menzil özelliğine sahip olan araç, 6 saatte şarj edilebiliyor.

– Bugün itibarıyla aracın yerlilik oranı yüzde 60 seviyesindeyken, 2020 yılında batarya, motor ve aksların da Türkiye’de üretilmesiyle, yerlilik oranının yüzde 98’e ulaşması planlanıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."