• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Tasarruf tedbirleri daha fazla önem kazanmıştır…

9 Ağustos 2016
Tasarruf tedbirleri daha fazla önem kazanmıştır…

ASLINDA 4-5 yıldır otobüsçünün sezonu sezon gibi olmuyor. Geçen yıl siyasi belirsizlik ve terör nedeniyle daha sıkıntılı bir sezon yaşanmıştı. Ancak hiçbiri bu seneki gibi olmadı; çünkü Türkiye ile birlikte şehirlerarası otobüsçüler ve turizm taşımacıları da ‘DARBE’ yedi.

Geçen hafta da yazmıştım; bu darbeden sonra sektördeki erimenin boyutu da arttı. Küçüğüyle büyüğüyle sektörü çok zor bir yıl bekliyor. İşte bu noktada tasarruf tedbirleri bir kat daha önem kazanmış oluyor.

Gelir olmadığına göre, mevcut giderlerin bazılarının kaldırılması, bazılarının da asgariye indirilmesi gerekiyor. Özellikle küçük firmaların mutlaka bir takım önlemler almasında fayda var. Diğer taraftan uzun hatlar daraldıkça büyük firmalar kısa hatlara yoğunlaşıyor, daha fazla yolcu taşımayı amaçlıyorlar.

Bu noktada küçük firmaların da işbirliklerini kollamaları lâzım. ‘Ne olursa olsun ben işimi yapacağım’ demek, sadece rekabeti körükler ve giderleri arttırır.

Onun için servis giderleri can alıcı bir noktaya geldi. İstanbul’da trafik yoğunlaştıkça araçlarımızın trafikte kalma süreleri de artıyor; bu da servis giderlerimizi şişiriyor. Bunun yanında kira bedelleri de artıyor; onun için birleşmeler kaçınılmaz… Bu durum tüm dünyada böyle. Bu sayede az sayıda ama çok taşıtlı büyük firma; daha verimli bir çalışma ortamı oluşturuyor.

Büyük şehirlerde servis çok önemli, yolcunun yüzde 55’i hatta bazı yerlerde yüzde 70’i servis kullanıyor. Dolayısıyla küçük firmaların otobüsten kazandıkları parayla bu işi sürdürebileceklerini düşünmüyorum. Kendi aralarındaki paylaşmalar durumu biraz düzeltse de çözüm olmuyor. Onun için şöyle bir proje geliştirilip hayata geçirilmeli; ortak terminallerde ortak servis kullanımını sağlayacak bir yapı oluşturmak… Bu proje, er ya da geç hayata geçmek zorunda!

Özellikle küçük firmaların, bu yerel çağrılara mutlaka kulak vermeleri lãzım; bunu yapmazlarsa kaçınılmaz bir şekilde kendi sonlarını hazırlayacaklar.

Tabii büyük firmalarla küçük firmaların arasındaki yapıyı, ‘mevzuat’ olarak da yeniden düzenlemek gerekiyor.

Birleşmeler olursa servisten, acenteden, personelden ve giderlerden bir sürü kârımız olur. Dolayısıyla bu işin böyle olacağına inanıyorum istesek de istemesek de ilerleyen dönemlerde bunlar artacaktır. Özellikle gelecek bir yılda otobüs sektöründe büyük değişimlerin olabileceğini düşünüyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."