• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.834 / 4.842
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sorunlarımızı Başbakan ve Bakan’la görüşeceğiz

9 Kasım 2016
Sorunlarımızı Başbakan ve Bakan’la görüşeceğiz

ÜLKEMİZİN Güneydoğu bölgesinde yaşanan olaylar, Irak ve Suriye’deki savaş ve tabii ki de FETÖ soruşturmaları; tüm bunlar piyasaların hareketliliğini ve turizmi ciddi bir şekilde etkiliyor. Sıkıntı büyük; ama hayat devam ediyor. Hepimizin, işimizi ve çalışma şartlarımızı iyileştirme konusunda atmamız gereken adımlar var. TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olarak, Başbakanımız sayın Binali Yıldırım ve  Ulaştırma Bakanımız sayın Ahmet Arslan ile bir görüşme yapacağız. Tarih olarak 9 Kasım’da gerçekleşecekti bu bulaşma. Ancak sayın Başbakan’ın yoğun gündemi nedeniyle bu görüşme ertelendi. Kısa bir erteleme söz konusu.

Biz, yakın bir tarihte yapılacak bu görüşme için 5 madde belirledik. Bunlardan birisi ulaşım entegrasyonudur. Bir diğeri, turizm taşımacılarımızı yakından ilgilendiren havaalanlarından sorunsuz şekilde yolcu alınması… Kentiçi toplu taşıma yapan taşımacılarımızın sorunları da bir diğeri olacak. Üzerinde durduğumuz en önemli hususlardan birisi de köprü ve çevreyollarının getirdiği maliyetler olacak. Tekrar altını çizeceğiz; biz sektör olarak köprüyü tartışmıyoruz. Köprünün bize getirdiği adeletsizliği ve üzerimize yüklenen maliyetleri tartışıyoruz.

Bizim çok somut bir önerimiz var; Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerini yapan müteahhitlerle masaya oturulsun, kendilerine yapılacak olan ödemelerin daha uzun sürelere yayılması istensin. Bu sağlandığı taktirde de, köprü ve otoyol geçişleri düşecek, maliyetlerimiz yarı yarıya azalacaktır. Para aynı para; ama süre uzayacağı için fiyatlar da otomatik olarak düşecektir. Bir diğer önerimiz, köprü maliyetlerinin sadece otobüsçüye veya kamyoncuya yüklenmemesi olacaktır. Bu nasıl olacak; madem bu köprü ülke olarak hepimizin, madem hepimiz bununla gurur duymalıyız o zaman bunun maliyeti hepimizin cebinden çıksın. Diğer iki boğaz köprüsüne ve hizmete açılacak olan tüp geçite bir miktar zam yapılsın, buradan elde edilecek para 3. köprüye gitsin. Tabii 3. köprünün geçiş ücretleri de bu oranda düşürülsün. Biz FSM’ye 6 lira veriyorduk; şimdi ise cebimizden çıkan para 120 lirayı geçiyor.

Nitekim İTÜ Ulaşım Ana Bilim mühendislerinden Doç. Dr. Murat Ergün bey de bu paralelde görüş belirtmiş; müteahhitlere yapılacak olan ödeme zamanının iki katına çıkarılmasını önermiş.

Tamam; Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprüsü, yolculuğa güven ve rahatlık getirdi; ama diğer taraftan da araç sahiplerine büyük bir maliyet de getirdi. Tekrar söylüyoruz; geçiş ücretleri eşit bir şekilde dağılmalıdır.  Yarın Çanakkale Köprüsü’nün temeli atıldığında da, tüm bunlar konuşulsun ve gereği yapılsın.

Devletimizin bunları yapmaya gücü var. İmtiyaz verilmesin. Bakın uzun hatlarımızı uçaklara kaptırdık, sırf bu köprü maliyeti nedeniyle kısa mesafeleri de kaybettik. Otobüsçülük yapılamaz hale geldi. Tüm bu konuları Odalar Birliği’ne de taşıyacağız.

Türkiye marka üretmekte sıkıntılı. Bugün bakıldığında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği üyesi olabilecek bir şirketimiz yok. Şirketlerimizin saygınlığını arttıracak önemli düzenlemelerin yapılması, yönetmeliğin düzenlenmesi gerek. Entegrasyonu içerisine alabileceğimiz yeni bir yolcu taşımacılığı yönetmeliği yapılmalıdır. Ortak bir şekilde olmalıdır; çünkü Türkiye’de artık havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu kombine taşımacılık giderek yaygınlaşıyor.

Tüm bu yeni düzenlemelerin ele alınıp şekillenmesi adına da mutlaka ‘Yolcu Taşıma Şurası’ yapılmalıdır. Meslektaşlarımız, havaalanına haraç vermeden araç sokamıyorlar. Karayolu yolcu taşımacıları olarak negatif ayrımcılığa tabi tutulmak istemiyoruz. Yeni düzenlemeler kaçınılmaz hale gelmiştir. Taşıma Kanunu ve yönetmeliği yenilenmelidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."