• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Son 20 günde akaryakıt fiyatı uçuşa geçti…

10 Ekim 2016
Son 20 günde akaryakıt fiyatı uçuşa geçti…

BİLMEM dikkatinizi çekti mi; 20 gün içerisinde akaryakıt fiyatları çok ciddi oranda zamlandı. Eylülün ilk haftasında 3,80 lira olan motorinin litre fiyatı, geçen hafta yapılan son zamla 4,20 liraya çıktı. 40 kuruşluk bir fark var ki; bu da oransal olarak yüzde 10’dan fazla… Keza zamdan önce 4,47 olan kurşunsuz benzinin fiyatı ise, 4,88 liraya çıkarak, bir kez daha 5 lira sınırına dayandı. Neden zam yapıldığını anlayabilmek için; ‘acaba yükseldi mi’ diye açıp dünya ham petrol varil fiyatına baktım; yok… Petrolün varil fiyatı, geçen hafta itibariyle 49 dolar düzeyindeydi… Peki ne oldu da, son 20 günde fiyatlar bu denli arttı? Şunu biliyoruz; hükümet 7 Eylül 2016 tarihinde aldığı kararla, akaryakıta uygulanan ÖTV oranını 20 kuruş artırdı. Bu kararın ardından motorine uygulanan ÖTV oranı 20 kuruş aratarak 1,8 liraya çıkarken, benzindeki bu oran ise 2,5 liraya yükseldi.

ÖTV artışı, hemen ertesi gün pompa fiyatlarına zam olarak yansıdı. Karar öncesi 3,8 lira olan motorin, bir günde 4,06’ya yükseldi. 4,47 olan benzin de 4,83 oldu. Bu karar, en çok ticari amaçla akaryakıt kullananları derinden etkiledi. Özellikle de yolcu ve yük taşımacılarını… Taşıma zamlanınca, haliyle malların fiyatları da yükseliyor. Dolayısıyla ÖTV artışı, ülke ekonosini de olumsuz etkiledi. Diyelim ki, eylülde ÖTV zammı nedeniyle fiyatlar birden arttı; pekiyi geçen hafta ne oldu da bir gecede mazotun litre fiyatına 12 kuruş, benzininkine ise 14 kuruş zam yapıldı?

Bunun gerekçesini her zaman olduğu gibi bilmiyoruz. Biliyoruz da bilmiyoruz; çünkü fiyat artışları ‘otomotiğe’ bağlanmış… Şöyle durup son 2 yıla bakma ihtiyacı duydum. 2014 yılında dünya ham petrol varil fiyatı 115 dolar düzeyindeymiş. O zaman Türkiye’deki motorinin litre satış fiyatı ise 4,56 liraymış. Petrol varil fiyatı son iki yılda çot ciddi şekilde düştü; öyle ki bir aralar 30 doların bile altını gördü.

Yani neredeyse dörte 3 oranında düşüş yaşandı. Tabii o dönemde bile bizdeki litre fiyatı pek değişiklik göstermedi. Şimdi gelelim karşılaştırmaya; siz petrolü 155 dolardan alıyor, mazotun litresini 4,47 kuruşa satıyordunuz. Şimdi ise 49 dolara alıyor (yani 3’te 1 fiyatına), 4.20 liraya satıyorsunuz. 3’te bir olduğu halde, sadece 3-5 kuruş aşagısına satıyorsunuz. Şurası çok net; bu zamlar ulaşım sektörünü etkilediği kadar ülke ekonomisine de zarar verecektir. Benzin fiyatlarında da makul olun; ancak özellikle ticari alanda kullanılan motorin konusunda hassas olmalısınız!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."