• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.834 / 4.842
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sigortada ‘Oh be!’ dedirten ‘TAVAN’, çökmez inşallah!

18 Nisan 2017
Sigortada ‘Oh be!’ dedirten ‘TAVAN’, çökmez inşallah!

Hükümet, tüketici adına devrim gibi bir kararla trafik sigortasına tavan getirdi. Sürücünün karnesini temel alan uygulama, sigorta maliyetlerini kimi kalemlerde 3’te birine kadar düşürdü. 31 Aralık’a kadar sürecek tavan, sigortacıyı tersi yönde harekete geçirdi.

SİGORTA fiyatları son iki yılda astronomik şekilde arttınca, hükümet harekete geçti ve 12 Nisan itibariyle ‘tavan’ tarifesi getirdi. Uygulamada, kaza frekansları göz önünde bulundurularak Türkiye 8 il grubuna ayrıldı. Prim artırım oranları ise, sürücünün kaza durumuna, yani hangi basamakta olduğuna göre değişecek. Buna göre kaza yapmayan sürücülerdeki (basamak 7) indirim yüzde 45 olacak, son bir yılda en az 3 kaza yapanların prim artırımı (basamak 1) ise yüzde 150 olacak. İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar, prim artırımı ve indirimi içermeyen 4. basamakta değerlendirilecek. Karnesi iyi olup 7. basamakta yer alan bir otobüsün tavan ücreti 2.754, çok kusurlu olup basamak 1’de yer alanın tavanı 12.518 lira oldu. Trafiğe ilk kez çıkacaklar ise 5 bin 7 lira ödeyecek…

18-30 koltuklu otobüslerde ise tavan şu şekilde: 7. basamak 1.112, 1. basamak 5.053, trafiğe ilk çıkacaklar ise 2.021 lira.  Görüldüğü gibi, tavan beklentilerin de üzerinde fiyatları düşürdü. Bakanlık uygulamanın 31 Aralık’a kadar süreceğini, yol haritasının ise bunun sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından çizileceğini açıkladı. 8 aylık bir süre için de olsa, bu bir kazanımdır. Kaza karnesini iyi tutup daha az prim ödemek ve uygulamanın kalıcılığının önünü açmak için, başta otobüs kaptanları olmak üzere tüm sürücülere büyük görev düşüyor. Çünkü uygulama iyi sonuç verirse, devam eder. Bu arada, sigorta şirketleri ise ‘tavan’a çok kızdı. İlk olarak taksitle ödemeyi kaldırdılar. Sigorta yapmaktan kaçınmak istiyeceklerdir; ancak hükümet ‘asla göz yummayız’ diyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."