• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

SİGORTA KARMAŞASI

28 Temmuz 2017
SİGORTA KARMAŞASI

ORTADA ciddi bir sigorta sorunu var ve bu sorun sektörü, tüm fertleriyle, birebir ilgilendiriyor. Bize baksanız, dünya umurumuzda değil. İlginç bir şekilde, bizim hakkımızı sigortacılar savunuyor. Bizler ise üç günlük yalancı sezonun rehavetiyle, başımıza geleceklerden habersiz, uyuklamaktayız.

Oysa sektörü çok yakından ilgilendiren bir konuyla karşı karşıyayız. Her yıl, sektörde hizmet veren on binlerce araç zorunlu trafik sigortası ile sigortalanmakta. Bu sigorta primlerini de yine her yıl bizler ödemekteyiz. Ayrıca, bunca yıldır müşterisi olduğumuz bir sektörden, bugüne kadar hiçbir kolaylık veya ayrıcalık görememekten dolayı da ziyadesiyle üzgünüz. Sorunun esas başlangıç noktası burası olsa da; sorun her geçen gün büyüyerek, gittikçe daha içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Sorunun günden güne içinden çıkılmaz bir hal almasında, umursamaz tavırlarımızla, bizim rolümüz elbette büyük; lakin henüz başrolü alabilmiş değiliz. Başrol oyuncularını yaptıkları ve yapmaları muhtemel yanlışlardan döndürebilmek için,  önce bizim bu yanlışların farkında olmamız lazım. Bu farkındalığı yaratmak sektörün her bir ferdinin boynunun borcu olmakla birlikte, esas görev sektörü dört koldan temsil eden temsilcilerimize düşüyor. Sektörümüzün, özellikle trafik sigortası branşında, küçümsenmeyecek bir hacme sahip olduğu gerçeğini iyi benimsemek ve konunun tüm muhataplarının da bu gerçekle yüzleşmesini sağlamak gerek. Bunu sağlamak, yine hepimizin olduğu gibi, temsilcilerimizin esas görevlerinden olmalı. Ancak o zaman, sorunla başa çıkma yolunda doğru ve sağlıklı adımlar atılması sağlanır.

Aleni bir gerçek daha var ki, özellikle hükümet kanadı bu konunun çözümü için ciddi bir çaba içerisinde. Hükümet, ortada ciddi bir sorun olduğunu, bizzat sorunu yaşayan biz tüketicilerden çok daha iyi idrak etmiş durumda. Yine hükümet, bu sorunu çözme yolunda birtakım yenilikler ve değişimlere gitmeye çalışıyor. Velhasıl, sorun çözmek için atılan adımlar bazen daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Bunun temel nedeni, sorunun çözümü ile ilgili yapılan çalışmalara bizzat sorunun muhataplarının dâhil edilmemesi. Tabi bu konuda hükümete suç bulmak haksızlık olur, zira biz henüz ortada bir sorun olduğunun bile farkında değiliz. Yeterince beyin fırtınası yapılamadığından mütevellit, mevcut sorunu kotarmak için bulunan çözümler daha büyük ve çözümü daha zor sorunlara yol açabiliyor. Daha açık tabirle, hükümet konuya hüsnüniyetle yaklaşıyor fakat eksik ve yanlış bilgilendirme sebebiyle doğru ve kalıcı bir çözüm elde edemiyor. Tam aksine, bulunan her yeni çözüm önceki sorundan daha büyük sorunlara yol açmaya devam ediyor. Hal böyle olunca, ne yapacağına karar veremeyen bir idare tablosu çıkıveriyor karşımıza. Bir gün verilen beyanla ertesi gün gerçekleştirilen icraat birbirini tutmamaya başlıyor. Tüm bunların sonucu olarak; ülkenin büyük bir kısmını, özellikle karayoluyla taşımacılık yapan esnafı yakından ilgilendiren trafik sigortası problemi bir türlü çözülemez bir hal alıyor.

Bugün; bizlerin, sektör olarak, bu kanayan yaraya bir tampon yapma vaktimiz. Sektör temsilcilerinin acilen konuya dahli sağlanmalı ve bu sorunun halkın ve sektörün menfaati doğrultusunda çözüme ulaştırılması için elden ne geliyorsa yapılmalı. Hükümete bu sorunun deneme yanılma yöntemiyle çözüme ulaştırılamayacağı ve bu şekilde çözüm aramanın tüketici üzerinde oluşturduğu ve oluşturacağı travmatik etki bir an önce anlatılmazsa, sektörün yeni denemelerden çok daha derin yaralar alması kaçınılmaz olur. Trafik sigortası ile ilgili; hem vatandaşın cebini daha fazla yakmayacak hem de sigorta şirketlerini çok üzmeyecek bir çözüm bulunması elzemdir. Sektör temsilcileri, bu konunun çözüme kavuşması için tüm imkânlarını seferber etmekten bir an bile imtina etmemeliler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."