• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

SEZONLUK SEKTÖR OLMAZ

5 Temmuz 2017
SEZONLUK SEKTÖR OLMAZ

Geçen yıllarda olduğu gibi bu seneki bayram tatili ve 10 günlük sezon da gösterdi ki; ‘2 ayda kazandığımla yılı kurtarayım’ devri bitti. Artık ‘Yıllık’ düşünmek zorundayız. Formül basit: Maliyeti kısıp 10 ay zarar etmeyeceğiz.

ESKİDEN çiftçi tohumunu tarlaya serper, Allah’a dua eder, hasat için harmanını beklerdi. Havalar iyi gitmişse daha çok kazanır, kötü gitmişse vay haline! Çünkü yıllık geçiminin, gelecek yılın tohumunun vs. tek kaynağı harman geliri. Çiftçilik değişti, gelişti; artık ‘12 ay ne ekerim’in hesabı yapılıyor. Gelelim otobüsçülüğe… Bugüne kadar haklı olarak hep şunu söyledik: ‘Otobüsçülük de çiftçilik gibidir’. O da, (duruma göre tabii) 2-3 aylık yaz sezonunda kazandığıyla bütün yılı finanse etmeye çalışır. İyi sezon nefesi artırır, kötüsü takadini bitirir. Artık sezon da eski sezonlar gibi olmuyor, çünkü maliyetler durmadan artarken, gelirler ise hızla azalıyor.

PEKİYİ; artık kendimizi ve sistemimizi sorgulama zamanı gelmedi mi; geçti bile. Bunun için son yıllardaki sezonlara bakmak yeterli. Bir kere; servismiş, ikrammış, şehiriçi yazıhanelermiş vs. maliyetler çok arttı. Buna karşın, diğer modlarla yaşanan haksız rekabet nedeniyle taşıma fiyatlarımız 7-8 yıl öncesinin aynı… Yani gelirin maliyeti karşılama oranı çok çok düşük. Yani çok iyi bir sezon bile yılı finanse etmekten uzak. Öte taraftan çiftçinin kuraklığı misali yıllardır ramazanın sezona denk gelmesi, 2015’te terör, 2016’da hain darbe girişimi gibi otobüsçünün ‘sezon kazaları’ da olmuyor değil! Türkiye netameli bir ülke, inşallah olmaz ama, yeni ‘kazalarla’ karşı karşıya kalabiliriz.

SEZON bizim için çok önemli; ama artık 2-3 değil, 12 aylık düşünmek zorundayız. Aslında bu zorlu koşullara rağmen gelirlerini artıran otobüs firmaları yok değil! Bunun yollarına da bakalım; ancak asıl odaklanmamız gereken nokta, üzerimizdeki ‘zorunlu olmayan’ maliyet kamburlarından kurtulmak. En başta da ücretsiz servislerden… Bu hizmetle yolcunun gönlünü kazandığımızı düşünüyoruz; çok da doğru değil. 25 liraya taşıdığınız yolcuyu, taksiden de konforlu servislerinizle ücra noktalara götürüyor, 50 lira yakıt ödüyorsunuz. Servisin bir ‘alışkanlık’ olduğunu düşünüyoruz; ikramın da öyle. Unutmayalım 10 ay zarar etmezsek; sezonun değeri ve anlamı katlanır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."