• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sezonda trafik güvenliği büyük önem taşıyor

19 Temmuz 2016
Sezonda trafik güvenliği büyük önem taşıyor

GÜZELİM yaz ayları, herkes için tatil aylarıdır… Bu yüzden herkes, tatili dört gözle bekler. Kimileri memleketini ziyaret etme fırsatı bulur, kimileri ise denizin, doğanın tadını çıkarır. Tüm bunlar, insan hareketliliği demektir…

Yılın üç mevsiminde işine gücüne konsantre olan insanımız, yılın yorgunluğunu atmak için yollara akın eder. Kimi özel aracıyla, kimileri ise otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla tatile gider.

Keşke, tüm insanlar özel araçlarını değil de toplu taşıma araçlarını kullansa… Hem daha güvenli gider, hem daha az yorulur, hem de izzet-ikramla keyifli yolculuk yapar.

Bu bir kültür meselesi tabii… Türkiye, otomobille daha geç tanıştı ve hâlâ ona doyamadı… Gelişmiş ülkelerde toplu taşımayı kullananların sayısına bakın, neredeyse Türkiye’nin iki misli.

Dolayısıyla, bu ülkelerde kazalar da daha az yaşanıyor, daha az insan ölüyor, daha az insan sakatlanıyor ve milli servetlerini trafik canavarına kaptırmıyorlar.

Türkiye’deki kaza istatistiklerine baktığınızda, bunun neredeyse yüzde 80-90’nını özel araçlar yapıyor ya da onlar yüzünden yaşanıyor.

Yaz güzel ya, işte ülkemizde böyle bir kötü yanı da var…  Bakın, bütün dünyada tatil sezonu öncesinde; ‘Trafik Haftası’ kutlanır. Bu haftayla amaç, insanların dikkatini çekmek ve onları kazaların önlenmesi konusunda bilinçlendirmek.

Geçmiş yıllarda, özellikle yaz aylarında çok elim kazalar oldu ve çok sayıda insanımızı kaybettik. Umarım bu yaz, trafik kazalarının azlığıyla kendisinden söz ettirir.

Bu mümkün; özellikle yukarıda da altını çizdiğim gibi insanlar özel araçlarıyla değil de toplu ulaşım araçlarıyla seyahate çıkarsa!

Bu arada çok şükür ki, otobüs sektörünün kaza karnesi çok iyi… Ancak, yine de çok daha hassas ve çok daha tedbirli olmamız gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."