• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Seyahat sektörünün desteğe ihtiyacı var

31 Ağustos 2016
Seyahat sektörünün desteğe ihtiyacı var

OTOBÜS sektörü çok sıkıntılı bir sezon, daha doğrusu bir ‘sezoncuk’ yaşadı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, sektörde ölü sezon havası hakimdi. Hükümet, kısmi normalleşmenin ardından yıllık izin iptalini kaldırdı.

Bu durumun, sektöre olumlu yansıyacağı öngörülüyordu. Tatil yapamayan 300 bini aşkın memurun, yüzbinlerce özel sektör çalışanının tatile çıkması beklentisi vardı.

Aileleriyle birlikte çıktığını düşündüğünüzde, milyonlarla ifade edilecek bir rakam ortaya çıkıyor. Anlayacağınız bir umut ve bekleyiş vardı; ancak gördüğüm ve duyduğum kadarıyla bu hareketlilik yaşanmadı. Üstelik daha ağustos ayının başlarındayken. Yani tatil için koşullar uygun iken… Terör olayları mı, korku mu ekonomik sıkıntı mı bilmiyorum. Belki de bu nedenlerin tümünün etkisi vardır. Şimdi önümüzde 9 gün olması kuvvetle muhtemel Kurban Bayramı tatili var. Öncelikle umuyorum ki havalar yaz sıcağında olur da, insanlar tatil için sahillere koşar.

Zira şehirlerarası otobüs sektörünün bu tatilden beklentisi de hayli yüksek. Bereketli bir 9 gün, firmalara ve otobüsçülere bir nebze olsun nefes aldırabilir. Tersi durumda ise, irili ufaklı tüm firmaları çok zor aylar bekliyor demektir. Ayakta kalamayıp gidenlerimiz de maalesef çok olur. Biliyorsunuz; hükümet, yaşanan olaylardan olumsuz etkilenen turizm sektörünü destek kapsamına aldı.

Çok da doğru yapıyorlar. Ama şu da unutulmamalı ki; en azından onlar kadar desteğe ihtiyaç duyan başka kesimler de var. Mesela turizm taşımacıları, mesela sayahat sektörleri; özellikle de şehirlerarası otobüsçüler… Türkiye’ye büyük katma değer sağlayan, milyonlara ekmek kapısı olan bu devasa sektör zorluk yaşıyorsa, devletin elini uzatması gerekiyor. Destek maddi anlamda olmayabilir; uygulamalarla önlerinin açılması sağlanabilir. Siz bu satırları okuduğunuzda Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete açılmış olacak.

Vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Bir de ricamız olacak: Gelin 3. Köprü’yü otobüslere zorunlu kılmayın; sektörüne desteğiniz de bu olsun!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."