• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Serkant Gürgünlü, Epengle’nin yeniliklerini ve hedeflerini anlattı ‘Büyümemizin temelinde inovasyon var’

3 Ocak 2017
Serkant Gürgünlü, Epengle’nin yeniliklerini ve hedeflerini anlattı ‘Büyümemizin temelinde inovasyon var’

GÜLEGÜLE: Aslında Epengle, sadece ülkemizde değil, dünyada da bilinen bir marka… Ancak biz yine de sizden şirketinizle ilgili kısa bilgiler almak istiyoruz…

 

GÜRGÜNLÜ: Öncelikle şunu vurgulamak isterim; Türkiye’de yarım asır ayakta duran, dahası her geçen gün büyüyen firma sayısı çok az… İşte 2017 yılında 56. yaşını kutlayacak olan Epengle Kadife, bu güzide şirketlerden birisi…

Bu başarı serüveni ve serüvenin ülkemize sağladığı katma değer, bizleri fazlasıyla gururlandırıyor ve mutlu ediyor.

Epengle’nin tarihçesi hakkında şu kısa bilgileri vermek istiyorum: Epengle aslında ilk kuruluş yıllarında; hatta ilk 30 yıl, sadece bir ev tekstili firması olarak faaliyetlerini devam ettiriyor. 1980’lerin ortasında, o zamanki adıyla Otomarsan, bugünkü Mercedes-Benz Türk firmasına ilk ulaşım kumaşını üretmeye başlıyor. Bu durum Epengle için bir dönüm noktası; zira o gün üretilen ilk metrelerden tam 32 yıl sonra Epengle artık ulaşım endüstrisi kumaşında, dünyanın en büyük ve itibarlı üç firmasından biri.

 

GÜLEGÜLE: Bu büyüklüğü rakamlarla ifade edebilir misiniz?

GÜRGÜNLÜ: Şöyle diyelim; 2016 yılında Epengle’nin ürettiği ulaşım kumaşı ile üretilen tam 1.200.000 adet koltuk, dünyanın 5 kıtasına ihraç edildi. Bu ülkelerin bir kısmını saymak gerekirse; örneğin Yeni Zelanda’nın ilk hızlı Tren’inde Epengle kumaşları var… Kore’nin Başkenti Seul metrosunda Epengle kumaşları var…

Moskova Belediye otobüsleri Epengle ile yenileniyor ve bunların hepsi prestijli ve markalı projeler. Dünya geneline bakarsak; Arjantin’den Japonya’ya kadar tam 65 ülkeye ihracatımız var…

Biz bu başarıları elde ederken hem ülkemize döviz kazandırıyor hem de global arenada adından gururla söz ettiriyoruz. Ülkemizin 2023 ihracat vizyonuna sadığız ve bunun  için üzerimize düşeni yapacağız.

 

GÜLEGÜLE: Epengle’nin 56 yıllık kalitesi elbette tartışılmıyor ama sadece başarılı olmak için kalite yeterli mi?

 

GÜRGÜNLÜ: Asla.. Dünyadaki teknolojik gelişme, internet vs artık kalite için çok kısa sürede her şeyi sağlıyor. Biz, rakiplerimizin de en az bizler kadar kaliteli olduğunu düşünüyoruz ve onlara saygı duyuyoruz. İşte burada yaratıcı tasarım devreye giriyor. ‘Daha farklı, daha gösterişli, daha dikkat çekici ne yapabiliriz’in peşindeyiz. Bu yaklaşımla belediyelerimizle çalışmaya başladık ve her şehrin tarihine ve ruhuna uygun belediye otobüsü kumaşları tasarlıyoruz. İzmir Belediyesi’nin koltukları üzerinde İzmir’in sembolü saat kulesi var, denizi var ve şehrin ruhu var. Sizin de gördüğünüz kumaşı Şanlıurfa Belediye araçları için tasarladık. Şehrin tarihi ve turistik yerlerini kumaşın üzerine işledik; buna ek olarak “Urfakart yazısıyla şehrin kurumsal kartının tanıtımını kumaş üzerinden yapıyoruz. Farkımız bu..

Bunun yanında ‘İnovasyon’ önemli bir husus. Örnek vermek gerekirse, artık Epengle’de dokundukça lavanta kokusu yayan, mikrop tutmayan (antibakteriyel) kumaşlar mevcut. Özellikle Avrupalı rakiplerimizi geçmek için bunları yapmalıyız, yoksa kadife zaten dünyada asırlardan beri var.

 

GÜLEGÜLE: Otobüs sektörü açısından 2016 yılı hayli sıkıntılı geçti. Şirketinizle ilgili olarak 2016’yı ve 2017 yılı hedeflerinizi değerlendirebilir miyiz?

GÜRGÜNLÜ: Aslında öncelikle 2016’yı ikiye bölüp değerlendirmek lazım; 15 Temmuz öncesi ve sonrası…

15 Temmuz kalkışması maalesef bu ülke tarihine kara bir leke vurmakla beraber, ekonominin çarklarını ciddi anlamda yavaşlattı.

Dolayısıyla son derece hızlı ve keyifle başlayan 2016, bu utanç verici 15 Temmuz olayından sonra ciddi anlamda durgunluğa neden oldu. 2017 için çok ümitliyiz ve iyi başlayıp iyi bitireceğiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."