• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektörün tek gündemi var: SIKINTI

13 Eylül 2018
Sektörün tek gündemi var: SIKINTI

BİR sektör gazetesinde her hafta yazı yazmak hayli zor. Gündem çok değişmediği için, yazacak konu bulmakta zaman zaman zorlanıyor insan. Hele de sıkıntılı dönemlerde…

Türkiye, çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Ana gündem ekonomik sıkıntı. Döviz yükseliyor, buna bağlı olarak mal ve hizmetler zamlanıyor, iflaslardan konuşuluyor, işsizlikten korkuluyor vs… Türkiye’ye dair de bir şeyler yazayım derseniz de, bunları yazarsınız.

Döviz kaynaklı ekonomide yaşanan sıkıntıyı iliklerine kadar hisseden sektörlerin başında karayolu yolcu taşımacıları, özellikle de şehirlerarası otobüs sektörü geliyor.

Ekmek tekneleri olan otobüsler, dövizle satılıyor. 500-600 bin lira olan otobüs fiyatları bid anda 2 milyon civarına geldi. Bu en az 4 katlık bir yoksullaşma demek oluyor. Sektörün en büyük gideri de motorin; ki bu da dövize endeksli… Hükümet ÖTV kalkanı ile fiyatları bir dönem frenlese de, motorinin litre fiyatı 6.30 kuruş civarında.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde yeni bir zam bekleniyor; hem de ciddi olacakmış. Yani tarihte bir ilk olarak 7 lirayı görecebileceğiz.

Köprü, sigorta, servis, ikram, işletme giderleri; tüm bu maliyetlerin fiyatları da her geçen gün yükseliyor. Evet sezonda, özellikle de Kurban Bayramı tatilinde yolcu yoğunluğu hayli yüksekti.

Tüm firmaların yolcu sayısı, geçen yıla oranla önemli oranda arttı. Ancak kârlılık düşük olduğu için, gerekli kaynak elde edilemedi. İşte bu sıkıntılarla birlikte kesat dönemine giriyoruz. Bir ay sonra, işler durma noktasına gelecek.

Çok zor bir kış sektörü bekliyor. Önümüzdeki sezona kadar ayakta kalamayacakların sayısında artış olacağından kaygılanılıyor. Bu durum ortadayken, siz köşenizden neler yazacaksınız?

Tek gündem var sıkıntı…

Gönül ister ki; umuttan, güzelden konuşsaydık, bunları yazsaydık. Umarım Türkiye bir an evvel içine düştüğü sarmaldan kurtulur ve yeniden parlak günlerimize döneriz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN