• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

SEKTÖRÜN SORUNLARI HAT SAFHADA ÇÖZÜM İÇİN İSE: PATRONLAR GÖREVE!

27 Şubat 2018
SEKTÖRÜN SORUNLARI HAT SAFHADA ÇÖZÜM İÇİN İSE: PATRONLAR GÖREVE!

Mazot zamları, havayolu rekabeti; köprü, otoyol ve sigortanın getirdiği yüksek maliyetler derken, sektördeki  erime tavan yaptı. Etkilenenler; sermayedarlar, yani firma sahipleri. Çözümde de öne çıkması gerekenler yine onlar, ama yoklar…

 

Çözüm için aynı masa etrafında toplanılmalı

SEKTÖRLE ilgili önümüzde duran tablo, gerçekten de iç karartıcı bir hal aldı.  Bu kötü gidişat, müdahale edilmediği taktirde birçok otobüsçüyü ve firmayı önüne katıp götürecek. Aslında herkes durumun vehametini iyi biliyor; en çok da acıyı iliklerine kadar hisseden firma sahipleri. Bu duruma nasıl düştüklerini bildikleri gibi, nasıl çıkacaklarını da en iyi onlar bilir. Dolayısıyla onlar ellerini taşın altına koyup; dernek ve federasyonlarda sorunların çözümü için aktif görevler aldığı takdirde, sıkıntıları aşmak çok daha kolaylaşır. Ancak, öne çıkması gereken firma sahipleri bir türlü harekete geçmiyor ve geçmedikçe de sorunlar katmerleşip daha da büyüyor.

 

Sektörün maliyetleri hiç durmadan artıyor

UÇAKLAR, şehiriçi tarifesiyle yolcu taşımaya devam ediyor. Dar gelirli yolcu bile artık havayoluna koşuyor.  Diğer taraftan 10-15 dolu koltukla yol alan otobüslerin maliyetleri ise, tüm hızıyla artmaya devam ediyor. Mazotun fiyatı 5.5 lirayı geçti. Dövize endeksli olarak, otobüs fiyatlarının da yüzde 25 oranında artış söz konusu. Aylık 7-8 bin liralık ekstra köprü maliyeti de, ölü sezonu yaşadığımız bu günlerde otobüsçünün canı daha da fazla yanıyor. İkram ve servis maliyetleri de derken, istisnasız tüm firmalar büyük zararlar ediyor. 2017’yı zararla kapatan sektör, 2018’in ilk 2 ayında eridikçe eriyor. Sektörün umudu yine sezona kaldı. İnşallah öyle olur!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN