• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektörü rahatlatan kararlar…

15 Ağustos 2016
Sektörü rahatlatan kararlar…

15 Temmuz darbe girişiminin ardından en çok etkilenen kesim, hiç kuşkusuz turizm ve şehirlerarası otobüs sektörü oldu. Çünkü darbenin ardından, seyahatler adeta bıçak gibi kesildi.

Üstelik de sezon olmasına rağmen… İşlerin kesilmesinde hükümetin ‘kamudaki temizlik’ nedeniyle yıllık izinleri durdurmasının büyük etkisi oldu.

Aynı şekilde, özel sektörün önemli kısmında da keza yıllık izinler durduruldu. Tüm bunlar nedeniyle, hem turizm sektörü hem de şehirlerarası otobüsçüler ciddi kan kaybı yaşadı.

Beklenti, durumun hızla normalleşmesi ve yaz bitmeden yeni tatil olanaklarının yaratılması yönündeydi. Turizm ve seyahat sektörleri, yıllık izin iptalinin bir an evvel kaldırılması ve Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını hükümetten talep ediyordu.

Nitekim Bakanlar Kurulu, geçen hafta aldığı kararla, yıllık izin iptallerini sonlandırdı.

Diğer taraftan, Kültür ve Turizm Bakanı sayın Nabi Avcı, bayram tatilinin 9 güne çıkarılacağını da müjdeledi. Bu haber, söz konusu sektörlerde büyük sevinçle karşılandı.

Nasıl karşılanmasın ki; izin iptalinin sona ermesi; sadece memurlar cephesinde 300 bini aşkın ailenin tatile çıkması anlamına geliyor.

Çoluk çocuğu hesapladığınızda milyon kişi demek.

Aynı şekilde, özel sektörde de izin iptali nedeniyle tatil yapamayanlar vardı. Bunlar da fırsatı değerlendirecektir.

Bayram tatilinin 9 güne çıkırılması ve bayramın yaz sayılabilecek bir döneme denk gelmesi de tatil talebini hayli artıracaktır.

Turizme ve seyahat sektörüne soluk aldıracak kararlardan dolayı Başbakan sayın Binali Yıldırım ve Ak Parti hükümetine teşekkür ediyorum. Bu arada, ‘fazla oluyorsunuz’ demeyeceklerini biliyorum; söz kosunu sektörlerin bir talebi daha var; okulların açılmasının 2 hafta ertelenmesi.

Bu 15 gün, belki de sektörün kurtuluşu olacaktır.

Ben inanıyorum ki, gerek turizm ve gerekse de seyahat sektörünün bu yöndeki beklentileri karşılık bulacaktır. Böyle olması durumunda da, ekonominin bu önemli bileşenleri yarınlara daha bir güvenle bakabilecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."