• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektör sigortacıya ezdirilmemeli!

27 Eylül 2016
Sektör sigortacıya ezdirilmemeli!

ÖNCELİKLE Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmaya dikkat çekmek istiyorum. ‘BM değişmeli, 5 ülkenin tekelinden kurtulmalı’ dedi. Yüzde 100 katılıyorum. BM, kuruluş amacından çok çok uzaklarda. Devreye girmesi gereken hiçbir zamanda etkinliğini ortaya koyamadı. Tersine, dünyaya eziyet etti. BM’nin bu yapısından ben de şikayetçiyim. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu cesur tavrı, bir Türk olarak beni fazlasıyla gururlandırdı.

***

OTOBÜS sektörünün önemli gider kalemleri var. Mazot, en büyük giderdi ve öyle olmaya da devam ediyor. Ancak son yıllarda bazı giderler var ki; almış başını gidiyor. Bunların başında sigorta giderleri geliyor. Birkaç yıl içerisinde sigorta fiyatları astronomik boyutlarda zamlandı. Sigorta şirketleri bu konuda ittifak yapmışlar.

Zorunlu sigorta neredeyse kaskoyu geçti. Büyük filo sahibi firmaların en büyük sorunlarından bir tanesi artık budur.

Yeni bir sistem başlattılar. Sigorta şirketleri fiyatları açıklayacak ve rekabetçi bir ortam yaratacaklar ancak bu yine de yeterli değil. Sigortada mutlaka sigorta yapmak zorunda kalanların da korunduğu adil bir düzenleme yapılmalıdır. Tekrar altını çiziyorum; özellikle filo sahibi kişiler ağır bedeller ödüyor.

Sigortacılara sorulunca kendilerini savunuyorlar, ‘zarar ediyoruz’ diyorlar. Sigorta şirketlerinin bilindiği üzere yüzde 80 yabancı şirketlerdir.

Kendi ülkelerinde kâr rekorları açıklıyorlar; burada ise ‘ordan zarar ettik, şurdan zarar ettik’ diyorlar.

Türkiye Odalar Birliği Sektör Meclis Başkanı olarak bunu devlete taşıyacağım. Dünyada en hızlı tükenen amortisman otobüs amortismanıdır. Bir fabrikada makina tükenmiyor. Otobüsüm durduğu yerde çürüyorken benden üstüne vergi alıyorsun.

Bu konu, akıllıca işlenirse kazanılacak bir savaştır. Nakliyeciliği ezen bir anlayışı, ‘farkındalık’ yaratarak çözmeliyiz. Motorlu taşıtlar vergisi bana göre adaletsizliktir. Çok hızlı tükenen bir amortisman var. Akarakıttan, faturadan, biletten ordan burdan bedel alıyosun; bari bundan alma. Araba durduğu yerde eskiyor. Yattığı yerde hem değer kaybediyor hem e motorlu taşıtlar vergisi veriliyor.  Yani kaza yapan ile kaza yapmayan arabanın bedeli bir olmamalıdır. Ortalama fiyat diye bir şey çıkardılar.

Kaza yaptıktan sonra benim sigorta bedelimi 3-4 katlıcaksın; o zaman sigorta yapmanın anlamı nedir! Kış geldi şehirlerarası taşımacılık duruldu. Turizm de de benzer durum söz konusu. Korkarım ka ilerleyen dönemlerde ciddi iflaslar yaşanabilir

***

SON yaptığımız toplantılarda sık sık dile getiriliyor; şu anki en büyük problem atıl kapasite… Şehirlerarası otobüslerimizin bir çoğu kış geldiği için yatıyor. Çünkü iş yok…

Bizler bu sıkıntılarla boğuşurken, diğer taraftan 7 Eylül tarihinde akaryakıta uygulanan ÖTV’de 20 kuruşluk bir artışa gidildi.

Bu kararın ardından motorin fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşandı.

Bunun işsizlik sıkıntısı çeken yolcu taşımacılarına olumsuz yansıması büyük olacaktır. Sadece yolcu taşımacıları değil; bütün nakliye sektörü akaryakıt zammından fazlasıyla nasibini alacak.

Bizler TOBB Sektör Meclisi olarak bu konuları görüşüp, atılacak adımlarla ilgili eylem planları oluşturmaya çalışıyoruz.

Darbe girişimi, tüm ülkeyi olduğu gibi biz taşımacıları da krizle karşı karşıya bıraktı. en azından bazı konulara geçici olsa da bazı düzenlemeler getirilmesini talep ediyoruz.

Örneğin kışın yatan ve yatacak olan araçların kayıt dışı gibi gösterilmesi, zorunlu sigortalarının yapılmaması ve motorlu taşıtlar vergisinin geçiçi olarak alınmaması gibi ulaşım sektörünü rahatlatıcı tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Özellikle de bizim gibi tarifeli taşıma yapmayan turizm araçları, otoparklarda tekerlekler hiç çamurlanmadan yatıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."