• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektör olarak kış hazırlıklarımızı tamamladık

6 Aralık 2016
Sektör olarak kış hazırlıklarımızı tamamladık

ARTIK 2016 yılını uğurlamaya hazırlanıyoruz. Yılın geniş bir değerlendirmesini önümüzdeki sayılarda yapacağım. Yalnız şunu söylemeliyim ki, ülkemiz için de, sektörümüz için de çok sıkıntılı bir sene oldu.

Hele 15 Temmuz hain darbe kalkışması, hainliğiyle, kaybettirdikleryle tarihe geçecek kapkara bir leke oldu. Yılı uğurlamak derken aslında kış ayına girdiğimizi de söylemiş oluyoruz. Çetin kış koşulları kendisini iyice hissetirmeye başladı.

Sektörümüz, her sene olduğu gibi bu kış öncesi de trafikten kaynaklı herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için gerekli tüm hazırlıkları yaptı.

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs sürücülerinin ciddi tecrübesi var. Kolay kolay kaza yapmaz…

Ancak bizler buna rağmen firma bazında sürücülere ıslak zemin, kuru zemin geçişleri ve ileri sürüş teknikleri konularında ciddi eğitimler veriyoruz.

Türkiye dört mevsimi aynı anda yaşıyor. Bir yerde yaz, bir yerde kış.

Zemin bir yerde kuru, bir yerde ıslak, buz. Artık bunlara alışacağız. Özellikle mevsim dönüşlerinde önemli kazaların yaşanmaması için tüm sürücülerimize gerekli eğitimler verildi, hazırlıklar yapıldı.

Ticari araç ve ağır vasıta sürücülerinin, taşıdıkları yük veya yolcunun sorumluluğunu taşıma bilinciyle hareket etmesi gerekiyor.

Trafik terörü araç sayısıyla birlikte arttı, ancak son yıllarda yapılan duble ve bölünmüş yol, otoyol ve hız kontrolleri ölümlü kaza oranının düşmesini sağladı.

Biz. şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüsleri kış şartlarına hazırladık. Kaptanlarımızı uyardık, lastiklerimizi değiştirdik, kışa hazırız. Herkese iyi yolculuklar diliyoruz.

Tabii bir gerçek var ki, herkes, kusur işlediğinde bu ağır cezaları ödeyeceğinin bilincinde olmalı.

Kazaların sonuçları çok ağır bir faturalar çıkarıyor. Yüzlerce, binlerce insanımız ölüyor, engelli sayımız artıyor, maddi manevi birçok zarar yaşıyoruz, aileler çöküyor.

Onun için trafik terörü, farklı bir terör olarak ele alınmalı. Federasyon olarak Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonundan talebimiz oldu.

Şu anda askeri bölgelerin şehir dışına çıkarılmasından kaynaklanan arazi boşluklarında, ‘trafik kentler’ oluşturup, küçük yaşlardan itibaren trafik bilincini çocuklarımıza aşılamamız lazım. Yine sürücü kurslarımızın niteliklerinin artırılması gerekir.

Her zaman söylüyorum, tekrar tekrar altını çiziyorum, taşımacılık yapan ticari araç sürücülerinin alması gereken SRC belgesi eğitimlerinin altının doldurulması gerekiyor.

Ticari araç sürücülerinin 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçmesi konusunda da ciddi çalışma yapılması gerekiyor.

Biz sektör olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyor, otokontrolümüzü sağlamaya çalışıyoruz. Ancak olanaklarımız her şeye el vermiyor. Bu noktada devletin devreye girmesi gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."