• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektör olarak eylüldeki çalıştaya hazırlanmalıyız

28 Temmuz 2017
Sektör olarak eylüldeki çalıştaya hazırlanmalıyız

BİLDİĞİNİZ gibi; önceki hafta İçişleri Bakanlığı’nın organizesi ve Başbakanımızın iradesiyle; bir Avrupa Birliği projesi olan “Trafikte Yüzde 100 Yaşam Projesi”ne start verilmesi dolayısıyla, Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Biz de sektör kuruluşları olarak organizasyona katılmış, burada önemli görüşmeler yapma fırsatı bulmuştuk. Bu görüşmelerimizin devamı olarak, geçen hafta Ankara’da Emniyet Genel Müdür Yardımcısı sayın Mehmet Akdeniz’in başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdik.

Toplantıda yolcu taşıyan unsurlar olarak trafik kazalarının engellenmesi adına alınması gereken tedbirleri konuştuk.

Görüşmede ayrıca eylül ayının ilk yarısı içerisinde, okullar açılmadan bir çalıştay yapmaya karar verdik. Bu çalıştayın amacı trafik kazalarını engellemek adına somut adımlar atmak, akıllı sistemlerle denetimleri etkin hale getirmek olarak belirlendi. İçişleri Bakanlığımızla yaptığımız toplantıda aldığımız karar doğrultusunda, bir ‘Hazırlık Komitesi’ oluşturuyoruz.

Odalar Birliği’ndeki sivil toplum örgütlerimiz, TOF, TOFED, UYOF, IPRU, İSTAB gibi sektörün tüm önemli sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılacağı bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Sayın İçişleri Bakanımızın talimatları ile bu çalıştayı yapıyoruz. İstiyoruz ki insanlarımız kazalarda yaşamlarını yitirmesinler, yaralı sayıları azalsın, firmalarımız da bu kazalar neticesinde ağır tazminatlarla karşı karşıya kalmasınlar. Anlayacağınız, sektörümüzün amaçları doğrultusunda somut adımları atacağımız bir çalıştay düzenleyeceğiz.

Çalıştay’ın ardından kasım ayında da bir sempozyum düzenleyeceğiz. Sempozyumun ardından ise sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın da irade koyacağı bir Şura Toplantısı’nı 2018’in ilk yarısında düzenlemeyi planlıyoruz. Şura neticesinde “Trafikle Mücadele Eylem Planı” ortaya konacak.

Zaten bilindiği gibi “Trafikte Yüzde Yüz Yaşam Projesi”nin de hedefi, ilk 10 yıl içerisinde ölümlü trafik kazalarını yüzde 50 azaltmaktır. Göreceli neticeler verecek olsa da, bu çalışmalardan müspet sonuçlar alınacağı aşikardır. Dolayısı ile bunların sürdürülebilir hale gelmesi, Türkiye’nin de trafik kazalarıyla mücadelesini etkin biçimde sürdürebilmesi için mühimdir. Bizim sektörümüz ise insan taşıdığı için, en fazla sorumluluk alan (tabiri caiz ise ‘taşın altında sadece eli değil tüm vücudu bulunan) bir sektördür. Çalıştayın sektörümüz açısından hayati önem taşıması da işte tam da bu sebepledir. Odalar Birliği Sektör Meclisi olarak öncülük yaptığımız bu hedefi inşallah hep birlikte sonuca taşıyacağız.

Tüm bu bahsettiğim nedenlerle, bütün meslektaşlarımızın konuyla ilgili olmalarını rica ediyorum. Bu konu bizim sektörümüze ait bir sosyal sorumluluk meselesidir. Dahası sektörümüzü etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Öğrenci servisleri, personel servisleri, şehirlerarası taşımacılar, uluslararası taşımacılar, turizm taşımacıları, minibüs, taksi, halk otobüsleri gibi tüm taşımacıları içine alan bu çalışma grubunu kağıt üzerinde oluşturduk. Emniyet Genel Müdürlüğü  ve İçişleri Bakanlığı’nın da gerekli tebliğleri yapması ile, eylül ayının ikinci haftasında bahsettiğim toplantımızı gerçekleştireceğiz.

Ardından gerçekleşecek sempozyum ve mutlaka sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da destek vereceği bir Şura’yı içine alan bu maratonu koşmak için ilk adımımızı atmış bulunuyoruz.

Son olarak, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne  ilgili tüm kamu kurumlarına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Görüyoruz ki onlar da en az bizler kadar konuyu benimsiyorlar, önemsiyorlar. Şimdiden ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun dileklerimi sunuyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."