• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sektör 3. köprünün yükünü kaldıramaz

23 Ağustos 2016
Sektör 3. köprünün yükünü kaldıramaz

SEKTÖRÜMÜZ için hayati önem taşıyan bir konu gündemimizde var: Yavuz Sultan Selim Köprüsü… Öncelikle  3. Boğaz köprüsünün ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul için hayati önem taşıyan ihtiyaçtı; emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 3 yetmez 5-6 bile olmalı bence.

Buna karşı çıkanların hayatın ve dünyanın gerçeğini anlamayan insanlar olduklarını düşünüyorum. Ulaşımın büyük rol oynadığı ve nüfusunun giderek arttığı bir şehirde bu tür projelere karşı olmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Toplu taşıma göz ardı edilmemelidir. Söylemde toplu taşıma çok önemlidir. Ancak; örneğin yollar ve köprülerle ilgili kurgu yapılırken, maalesef böyle olmuyor. Özellikle otobüslerin 3. köprüden geçme mecburiyetinde bırakılması, sektörümüzü sıkıntıya sokacaktır. Ülke adına sevindik, ancak sektör adına üzüldük.

Özellikle yakın illerde Kocaeli, Sakarya ve Bursa’da 8 bin öğrenci günübirlik hareket ediyor. Bu insanlara 1 saat zaman kaybettirmek, ekonomi kaybettirmek yazıktır günahtır. Düşünsenize gideceğimiz mesafe 20 kilometre iken 90 kilometre gidiyorsunuz. Kısaca kulağımızı tersinden tutmuş olacağız. Yolcu için olduğu kadar şehirlerarası taşımacılık yapanlar için de bu bir zulümdür.  Bu konuda Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’dan bir irade koymasını bekliyoruz.  Bu arada 2. köprüden 2 akslı araçlarımız 6 liraya geçerken, 3. Köprüden 45 liraya geçecekler. Bu da çok ciddi bir farktır. Tek seferde çok görülmese de, senede neredeyse 40 bin liralık bir bedel olarak karşımıza çıkıyor.

Bir de 3. köprüye ulaşana kadar kat edeceğimiz fazla mesafenin de masrafları eklenince büyük bir yük haline geliyor. Sektörümüzün halini en iyi bilen Başbakanımız ile, Ulaştırma Bakanlığı döneminde bu konuları görüşmüştük. Bize yardım edeceğini söylemişti. Çok fazla yardımlarını gördük. Mevzuatımıza kavuştuk, duble yollar yapıldı, hızımız arttı. İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne doğru gidecek olan bir otobüs için 3. Köprü geçiş 45, 3. Köprüye ulaşırken fazladan 60 lira akaryakıt, Körfez Köprüsü geçiş 150 lira, yaktığı yakıt 150 lira derken 500 liralık ekstra yük taşınabilir yük değildir.

Özelleştirmelere karşı değiliz ancak özelleştirmenin faturası direk halka kesilirse, ağır bir fatura olur. Köprülerin yapılmasına ülke adına sevinmiş olabiliriz, ancak sektör adına üzüldük. Çünkü bizleri çok ciddi maliyetlerle karşı karşıya bırakıyorlar. Ayrıca otobüslerin ulaşımları da sıkıntı olacak. İstanbul içerisinde köprüye ulaşmaları, bir şehirlerarası yolculuk yapmış kadar olacak. Günde İstanbul’a 200 bin insan uğruyor desek, bu 200 bin saat iş gücü kaybı demektir. Şehirlerarası yolculuk yapan insanları dikkate almaları gerekiyor. Çünkü bu kadar iş gücü kaybı kabul edilebilir değil.

Bu anlamda başta Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımızdan sektörümüzün sesine kulak vermelerini istiyoruz. Zaman insan için önemli bir unsursa ve otobüsler de insan taşıyorsa, böyle olmamalıdır. 30 otomobilin taşıdığı insanı bir otobüs taşıyorsa, otobüslere geçiş üstünlüğü sağlanmalıdır. Bu ülkeye, kamu hizmeti niteliğinde hizmet ediyoruz. Hayattaki bütün çarkların dönmesine ön ayak oluyoruz. 3. Köprü ve Körfez Köprüsü’nün sektöre getirdiği maliyetleri kimsenin göz ardı etmemesi lazım. İnanıyorum ki konu sayın Başbakanımıza iletildiğinde gereğini yapacaktır. Biz bunları fiyatlarımıza yansıtamıyoruz, çünkü uçakla yarışıyoruz. Bıraksınlar, otobüsle yolculuk yapmak isteyen insanlara eziyet olmasın. Uçağın ve trenin gitmediği yerler var. Ben müteahhitlere verilen sözleri veya taahütleri yerine getirmek için, otobüslerin kullanılmasını hiç doğru bulmuyorum. Bize bu konuda hak vereceklerdir. Bireysel otobüsçülerimiz bu yükün altından kalkamayacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."