• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Sayı artsa da turizm geliri azaldı

28 Temmuz 2017
Sayı artsa da turizm geliri azaldı

DEĞERLİ dostlarım; bundan önceki yazılarımın birinde turist sayısı ile turizm gelirlerinin ayrı şeyler olduğunu dile getirmiş, turist sayısının artmasının gelirin artması anlamına gelmeyeceğinin altını çizmiştim.

Evet; özellikle Rus turistlerin de etkisiyle bu yılki turist sayısı geçen yıla göre arttı. Rakamlar, 2015’in çok çok gerisinde olsa da, sayıdaki artış elbette ki umut verici. Ancak diğer taraftan gelir, turist sayısındaki artışa rağmen bırakın 2015’i geçen yılın da çok gerisinde.

Daha önce de belirttiğim üzere, bunun nedeni Avrupalı ve Amerikalı turistlerin ülkemiz yerine başka destinasyonlara kayması

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı sayın Osman Ayık da bu savımı doğrular nitelikte bir açıklama yapmış.

2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’ye gelen turist sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,55 artış olduğunu belirten sayın Ayık, “Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 17,10’luk düşüş oldu. Buna paralel olarak turizm gelirinde de geçen yıla göre yüzde 17’lik düşüş yaşandı” diyor.

O yazıda da belirttiğim gibi, elbette ülkemizi ziyaret edenlerin sayısı çoğalsın; ancak turizm bir sektör, sayı kadar gelir de önemli. Dolayısıyla paralı turistleri ülkemize çekmenin yollarını daha fazla zorlamalıyız.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."