• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Rasyonel bir gelecek planlaması yapmalıyız

26 Haziran 2018
Rasyonel bir gelecek planlaması yapmalıyız

ŞEHİRLERARASI otobüsçülerin, kısa  da olsa, bu seneki Ramazan Bayramı tatilinden beklentileri yüksekti. Bayram 15 Haziran cuma gününe denk geldiği için 3.5 günlük bir tatil söz konusu oldu. Arifeyi de tatil sayarsanız, 4 gün olur. Başta da dediğim gibi süre kısa.

Peki neden beklenti yüksekti?

Ramazan 10 gün geriye geldiği için yaz sezonu biraz daha uzamış oldu. Normalde, pek çok insan haziran ayı ortası ve sonlarına doğru tatile çıkacaktı. Ancak otobüs sektörünün sezonla ilgili bu seneki sıkıntısı ise seçimler oldu. Biliyorsunuz; meclis ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 24 Haziran’da gerçekleştirilecek. İnsanlarımız da bunu dikkate alarak, haziranı es geçecek bir tatil planlaması yaptı. Sadece haziran da değil; gazetelerde de yer alan haberlere göre, tatilcilerin önemli kısmı olası ikinci tur seçimlerin yapılacağı 8 temmuz sonrasına göre planlarını şekillendiriyor. Hali hazırda tatillerini erteleyenlerin oranı yüzde 60’ı geçtiği ve bunun yüzde 90’lara varabileceği ifade ediliyor. Bu durum, şehirlerarası otobüsçülerimiz açısından (tabii ki turizmcilerimiz için de geçerli) temmuzun ilk 10 günü da ‘kayıp’ demektir.

Gönül isterdi ki seçimler dikkate alınarak, Ramazan Bayramı tatili geçen sene olduğu gibi 9 güne çıkarılsaydı. Böylelikle 9 günlük tatil, seyahat ve turizm sektörleri açısından ‘telafi’ olurdu. Ama olmadı. Şimdiden bizim hesaplarımızı seçime endeksli olarak yapmamız gerekiyor. Görünen o ki, 10 Temmuz’dan sonra hareket başlayacak, ağustos ayının sonlarına doğru ciddi azalma gösterecektir. Yani 50 günlük bir sezon söz konusu. Bu kısa sürede hem verimliliği artırarak maliyetleri kısmamız hem de taşıma fiyatlarımızı yükselterek gelirlerimizi artırmamız gerekiyor. Aksi halde, sektörü çok zor bir yıl ve çok zor gelecek bekliyor. İnşallah olmaz; ama döviz fiyatları bu şekilde yükselmeye devam ederse, sistem işleyemez hale gelebilir. Dolayısıyla şunu görmemiz gerekiyor: Sistem artık bu şekilde işlemiyor. Yapılması gereken geleceğimizi rasyonel bir şekilde yeniden planlamak…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN