• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

RAKAMLAR VAHİM!

28 Temmuz 2017
RAKAMLAR VAHİM!

Yalan söylemeyen şu rakamlar, yaşanan vehametin resmidir: İlk yarıda turizm de dahil 300 şehirlerarası otobüs satıldı, piyasa yüzde 60 küçüldü. Son 15 yılın en düşük pazarının yaşandığı 2017’de, bireysel otobüsçünün yatırımları ise tam yüzde 75 azaldı.

‘SEKTÖRÜN durumu nasıl’ diye merak edenler varsa, en önemli göstergelerden biri olan pazar rakamlarına baksın. Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Alper Kurt, vahim rakamları sektör basınıyla paylaştı. İşte rakamlar: Geçen seneye oranla yüzde 60’lık daralmanın yaşandığı yılın ilkyarısında, turizm de dahil sadece 300 otobüs satılmış. Yıl sonu beklentisi, 600 adedin altında. Bu rakamlar, son 15 yılın en düşük pazarını yaşadığımızı söylüyor. İkinci el otobüste kısmi artış olsa da, sektörün sıfır araç alma ve filo yenileme potansiyelinin büyük oranda düştüğü çok net ortada.

ALPER Kurt’un paylaştığı rakamlar arasında en çok dikkat çeken noktalardan birisi de, bu sektörün en önemli sac ayaklarından birisi olan bireysel otobüsçülükle ilgili… Yılın ilk yarısı baz alındığında; bireysel otobüsçülerin yatırımları, geçen yıla oranla tam yüzde 75 azalmış… Son yıllarda hep dile getirilirdi; ‘bireysel otobüsçülük giderek yok oluyor’… İşte bu rakamlar, bu manada ciddi bir kırılmanın yaşandığını gösteriyor. Kimbilir, önümüzdeki birkaç yılda yüklendikçe yüklendiğimiz bireysel otobüsçüyü mumla arar noktaya gelebiliriz. Çarpıcı bir nokta da, bu sıkıntılara rağmen 2+1 otobüs oranının yüzde 70’lerin üzerine çıkması.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."