• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Radikal tedbirler almanın zamanıdır

11 Mart 2019
Radikal tedbirler almanın zamanıdır

İKTİSADİ  faaliyet gösteren işletmelerin varlık nedeni gelirdir. Geliri belirleyen ise giderdir. Dolayısıyla ‘gelir gider dengesi’ işletmelerin başarı skalasını oluşturur.

Otobüs sektörünün genel görüntüsüne baktığımızda, bu denge son yıllarda ciddi oranda sarsılmış, zaman zaman giderler geliri aşmıştır. Özellikle de son dönemlerde kârlılık düştüğü için yılın önemli kısmında zarar ediliyor. Bu skala, sektörün kötüye gittiğini ve erimeye başladığını işaret ediyor.

Bu durumda yapılması gereken iki şey var; ya geliri artırırsınız ya da gideri kısarsınız… Hatta mümkünse ikisini birden yapar ve iyi bir iktisat örneği sergilersiniz.

Mevcut rekabet ortamına baktığınızda, gelirleri artırmak için çok fazla seçeneğiniz yok… Varsa da, bunlar uzun erimli ve doğru projelerle mümkün olacaktır. Ancak diğer taraftan dengeyi sağlamak adına giderleri düşürebiliriz.

Mücadele edelim ama, vergisiz mazotu unutalım. Evet; ikramları gider olmaktan çıkarıp gelire dönüştürmek de mümkün olabilir, o da şimdilik olacak gibi değil ama mutlaka bunun da devreye girmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim ücretsiz servis giderlerine… Kimi otobüs firmaları için, mazottan sonraki en büyük maliyet kalemi, ücretsiz servisler. Bu gider kalemi ortadan kalkarsa, firmalar önemli bir kamburdan kurtulur ve para kazanmaya başlar. Özellikle Ankara ve servislerin kaldırıldığı diğer illere baktığınızda, otobüs işletmecilerinin önemli bir giderden kurtulduğunu görebiliyorsunuz.

Ancak başta İstanbul olmak üzere hala birçok ilde zarar edildiği halde ücretsiz servisler hizmet vermeye devam ediyor. Ben bu noktada Doğulu otobüsçülerimizin örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.

Onlar servisle birlikte, şehiriçi yazıhaneleri de kaldırdı ve büyük bir kamburdan kurtulmuş oldu. Firma olarak, sektör olarak artık radikal adımlar atmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Unutmayalım yarın çok geç olabilir!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN