• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

PAZARIN LİDERLERİ

27 Şubat 2018
PAZARIN LİDERLERİ

Bazı otobüs üreticileri son günlerde boy boy ilanlar, sayfa sayfa demeçler verip kendilerini 2017 yılı Pazar lideri ilan ettiler. İşin garip tarafı, lider olduğunu iddia eden kuruluşun birden fazla olması. Bir mecrada birinci ya da lider, bir tane olmaz mı? Acaba üreticilerimiz aynı satış rakamlarına mı sahipler? Yahut bir yarışta ikinciyi geçen kaçıncı olur bilmecesini hiç çözmemiş olabilirler mi? Bir yanlışlık ya da bilgi eksikliği olduğu kesin. Umarım kısa zamanda kimin lider olduğu tüm kamuoyuna açıklanır da hepimiz evlerimizde rahat uyuruz.

Esas konumuz pazarın liderinin kim olduğundan ziyade pazarın ne halde olduğu, ya da ne hale getirildiği. Yıllardır sermayeden yiyen otobüsçünün artık bitme noktasına geldiğinin farkına varabilen bir babayiğit çıksa şu üreticilerimiz arasından, pazarda satış rekorları kırar mı bilmem ama gönüllerin lideri olacağı kesin. Demem o ki, gerek ekonomik gerekçeler gerekse sürekli dayatılan yeni araç ve yeni fiyat politikaları otobüsçüyü artık ziyadesiyle yıprattı. Bir durun da soluklanın Allah aşkına. Etrafınıza şöyle bir göz atın. Geçmişi hatırlayın biraz. Dünü ve bugünü düşünün. Yarının neler getireceğini öngörmeye çalışın. Bırakın pazarın lideri kim kavgasını da, pazar her geçen yıl yüzde kaç daralmış onu hesap edin önce. Sonra da bu daralmanın nedenlerini yatırın masaya. Ve en önemlisi bu daralmada bizim payımız nedir, bunun önüne geçmek için neler yapabiliriz gibi sorular sorun kendinize. Bu hesabı yaparken de lütfen belediye otobüslerini hesaba katmayın.

Esnafın halini analiz etmek ya amacımız, o sebepten ötürü.Siz bütün bunları yaparken, biz de günümüz koşullarını şöyle bir irdeleyelim. Bugün, ilgi alanlarımız olan şehirlerarası ve turizm taşımacılığında en ciddi satış rakamları midibüs ve minibüslerin şüphesiz. Minibüs pazarı biraz karmaşık bir yapıya sahip. Ülkemizde üretimi olmayan araçların da bulunduğu pazarın, gözde araçları da zaten ithal olanlar. Bu pazarda birçok aktör mevcut ayrıca. Dolayısıyla mevcut üreticilerimize bu sınıf üzerinden söz söylemek haksızlık olur. Midibüs pazarına gelince, işin rengi değişiyor. Bu pazarda da tıpkı otobüs pazarında olduğu gibi söz hakkı tümüyle ülkemizde üretim yapan firmaların. Söz hakkını elinde tutanlar satışlardan memnunlar, orası şüphesiz. Aksi halde pazarda bu denli yüksek rakamların konuşulması pek mümkün olmazdı.

Pazarın dününü bugününü daha iyi görebilmek adına, şöyle bir on yıl öncesine gidelim. Bundan on yıl önce sıfır km bir midibüsün satış fiyatı 100.000 TL-120.000 TL arasında idi. İki yıl öncesinde ise, aynı aracın fiyat aralığı 150.000 TL-170.000TL. Bugün sıfır km bir midibüsün satış rakamı 270.000 TL. On yılda taşımacılık alanında bu ülkede değişen ve gelişen hiçbir şey yok, araç fiyatları dışında. Şu an bu araçların satış rakamları nispeten iyi, lakin kısa zamanda otobüste yaşanan tökezleme bu pazara da yansıyacaktır. Bu tökezlemenin bu pazara da sıçramasının yegâne sebebi de, bu akıl almaz fiyat politikası olacaktır. Bu pazarda mevcut konumlarını isteyen üreticilerin, otobüs pazarının son on yılını inceleyip aynı hataları yapmamaya özen göstermeleri yeterli olacaktır. Otobüs pazarına gelecek olursak, bugün tam anlamıyla bir darboğazda olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık iki yıl önce lansman için üretilen araçların hala sıfır km parkında beklediği bir pazar sözünü ettiğimiz.

Lansman fiyatı olan 285.000€ ve 330.000€ gibi uçuk rakamlardan düşe düşe 170.000€ ve 200.000 € gibi satış fiyatlarını gören ve buna rağmen henüz stokları eritilememiş araçların oluşturduğu bir pazar.  Dünya üzerindeki en genç otobüs parkına sahip ülkelerden biri iken, bugün otobüs yaş ortalamasının gittikçe büyüdüğü bir ülke haline geldik. Sektörde çalışan on yaş üzeri araç sayısı sektör tarihinin mübalağasız en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Önlem alınmazsa, otobüs mezarlığı bir ülke olarak anılacağımız günler yakındır. Bunda kimin payı varsa, bugün onların iğne ve çuvaldızlarını hazır etme günüdür. Pazarda gerçek lider, şüphesiz, pazarı eski günlerine kavuşturmaya yönelik en doğru hamleleri yapan olacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN