• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Patronlar arası iletişim kanalları açılmalıdır

13 Haziran 2018
Patronlar arası iletişim kanalları açılmalıdır

UZUN yıllardır hep söyleriz; “şehirlerarası otobüs firmalarının patronları elini taşın altına koymuyor” diye…

Doğrudur, sektör için mücadele eden dernek ve federasyonlara baktığınızda da bu eksikliği net olarak görebiliyorsunuz. Belki bu noktada dernek ve federasyonların da ‘niye patronlar gelmiyor’ diye kendisini biraz sorgulaması gerekiyor. Eksik ve yanlış olan ne ise, bunun üzerine gidilip patronlara ulaşmanın kanalları açılmalıdır. Ama tabii en büyük sorumluluk, bu noktada patronlara düşüyor. Hep söyleriz ya; sektör çok kötü günler yaşıyor. Sıkıntı diz boyu. Dolayısıyla bu böyleyse, en büyük sıkıntıyı yaşayan da patronlardır. Çünkü söz konusu olan, onların sermayeleridir. Sermaye kaybı, patronların kaybıdır. Bu nokta çok önemli ve bu nokta, belki de yeni girişimlerin tetikçisi olabilir. Evet; bugüne kadar patronların (Doğu ve Güneydoğu hariç) kendi aralarında ciddi bir iletişimi olduğunu söyleyemeyiz. Aynı geminin içinde, aynı hatları kullanan firmaların patronları bile bugüne kadar bir araya gelememiş nasıl bir tutum takınmaları gerektiği konusunda görüş alış verişi bile yapamamışlardır. Ancak yukarıda da belirttiği gibi sıkıntı diz boyu.

Artık tedbirler almanın zamanı. Tamam her firma kendi tedbirini alacaktır, ancak önemli olan ortak tedbirler almaktır. Taşıma fiyatları, ikramlar, servisler ve daha pek çok konuda ortak kararlar alınabilir. Nitekim son dönemlerde, sektörün önde gelen firma patronları arasında -şimdilik iletişim bağında da olsa bazı görüşmelerin olduğunu görüyor ve duyuyoruz. Unutulmamalı; iletişim çok önemli ve bununla çözülmeyen hiçbir sorun yok. İlk bakışta ‘aramızdaki bu sorunları çözmek imkansız’ dediğiniz hususlar bile, karşılıklı olarak birbirinizi anlamaya çalıştığınızda rahatlıkla aşılabiliyor.

Biliyorsunuz; son iki senedir Doğulu meslektaşlarımız sık sık bir araya geliyor, ortak kararlar alıyor ve kendi çözümlerini buluyorlar. Ben bu girişimin örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Sektördeki tüm firmaların; bölgesel de olsa, iletişime geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN