• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Paralı turist’te yüzde 58’lik düşüş

17 Temmuz 2017
‘Paralı turist’te yüzde 58’lik düşüş

NASIL okuduğunuza bağlı olarak rakamlar farklı anlamlar ifade edebiliyor. Örneğin ülke turizmi ile ilgili rakamlara bakalım…

Kimileri turizmde ciddi bir erime olduğunu söylerken, kimileri de ‘altın yıl’ olarak kabul edilen 2015 yılı rakamlarına ulaşılacağını ifade ediyor. Rakamlar farklı mı; hayır; farklı olan nasıl okunduğudur… Örneğin turist sayısını ele aldığınızda, rakamlar hiç de fena değil.

Hele Rus turist sayısına bakarsanız; yüzde 500’de fazla artış var. Ama diğer taraftan turizm gelirine baktığınızda, ciddi ‘iyileşme’ yok.

Çünkü ülkemize Avrupa ve Amerika gibi zengin ülkelerden gelen paralı turist sayısı çok çok düştü. Paralı turist ile ilgili parametre ise; kruvaziyer ve bu büyük gemilerle ülkemize gelen paralı turist sayısı… İşte bu rakamlar hiç de güzel şeyler söylemiyor.

2016’da yaşanan siyasi krizler ve terör olayları nedeniyle turizm sektöründe yaşanan krizden kruvaziyer taşımacılığı da büyük darbe gördü. 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de kruvaziyer yolcu trafiği, yüzde 58,7 daralarak 286 binden 118 bine geriledi.

Turizmdatabank’ın haberine göre, 2017 yılında kruvaziyer yolcu trafiği bir ara nisan ve mayısta canlanma göstermiş, gerileme oranı yüzde 50’nin altına inmişti. Ancak haziranda yeniden güç kaybeden trafik yüzde 75 azalma gösterdi. 6 aylık dönemde ise düşüş yüzde 58’i aştı. Ziyaretçi kaybı da 167 bin oldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."