• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

OTUR, SIFIR!

5 Ekim 2016
OTUR, SIFIR!

SÜREKLİ komşunun çalışkan çocuğuyla karşılaştırılan, haylaz ilkokul talebesi gibi hissediyorum kendimi. Aslında tüm sektörün istisnasız böyle hissetmesi gerek. Etrafımıza şöyle bir bakarsak neden böyle hissetmemiz gerektiğini, biz yerimizde sayarken atı alanın nasıl da Üsküdar’ı geçtiğini, o kadar iyi anlayacağız ki.

Örneklemelerde sıkça kullanıyorum belki bıkkınlık hissi uyandırabilir lakin yine kullanmak durumundayım, çünkü onlar komşunun çalışkan çocukları. Birkaç hafta önce sektörel basınımızda yer alan, TÜRSAB’ın hükümete sunduğu turizm eylem planından bahsetmek istiyorum biraz. TÜRSAB, bizim gibi üşenmemiş, turizm sezonunda almış olduğu yarayı hafifletmek için bir eylem planı oluşturmuş ve bunu sayın başbakanımızın takdirine sunmuş. Bir sektörün içine girmiş olduğu darboğazdan çıkabilmek için bir eylem planı oluşturması ve hükümete sunması aslında olağan bir durum fakat bizim gözümüzde takdir edilesi bir hareket. Yalan yok, ben takdir ettim. Eylem planının varlığı bile bizim için takdir edilesiyken içeriğini okuyunca neler hissettiğimi anlatamam. İyisi mi birkaç madde paylaşayım, sizler de hislerime ortak olun.

Planın en can alıcı maddelerinden biri KDV indirimi ile ilgili. Turizmde birçok kalemde KDV birkaç yıl önce %18’lik dilimden %8’lik dilime indirilmişti. TÜRSAB, oluşturulan eylem planında, turizmde %18 ve %8 KDV uygulanan tüm kalemlerin %5’lik dilime indirilmesini talep etmiş. Biz henüz %8’lik dilimde değerlendirilmeyi bile tahayyül edemezken bu talebi bir başarı ve erk olarak görmemek ancak hasetlik olarak yorumlanabilir. 2016 yılında tahakkuk eden tüm vergi ödemelerinin faizsiz olarak en az bir yıl süreyle ertelenmesini talep etmişler. SGK işveren payının devlet tarafından karşılanmasını ve prim ödemelerinin yine bir yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesini talep etmişler. TÜRSAB üyesi bir kuruluşla sözleşmesi olan turizm taşımacısına ÖTV’siz yakıt verilmesini talep etmişler. Bizim kanatlarımız altına sığınan turizm taşımacısının hakkını muhafaza etme çabası, takdire şayan. Bunların dışında, otellere kira indiriminden tutun da özel şartlarla verilecek düşük faizli kredilere, turizm acentelerine turist başına verilecek desteklere kadar daha neler neler var. Planı oluşturanlar, tabiri caizse, korkmadan, çekinmeden, kaygılanmadan, elleri titremeden ne talepleri varsa koymuşlar ortaya. Taleplere ne oranda olumlu cevap verilir bilmem. Bildiğim şu ki, bu dünyada ağlamayana meme yok. Öte yandan, bugüne kadar oluşan kazanımlara bakarak yorumlarsak, bu taleplerin en az yarı oranda olumlu sonuçlanacağı tahmininde bulunabiliriz.

Gelelim bize. Biz ne yapıyoruz bu aralar, nasılız, iyi miyiz, hayattan memnun muyuz? Sezonu ölü bir şekilde bitirdik. Üç beş gün bayram tatili yüzümüzü güldürdü, sonrası arabesk esintiler. Dokuz günlük bayram tatilinde bilmem kaç milyon yolcu taşıdık beyanatlarından öte bir gelişme var mı hayatımızda? Olmaz, olamaz. Olamamasının yegâne sebebi yine bizzat bizleriz. Öyle bir sinmişiz ki kabuğumuzun içine, sanki hükümetten ufak bir talepte bulunsak varımızı yoğumuzu elimizden alacaklar. Bizim önce kabuğumuzu kırıp kendimize gelmemiz lazım. Acentesinden taşımacısına, işletmesine hiçbir ferdini ayırmadan sonuna kadar savunan bu oluşumdan biraz feyz almamız lazım. İşletmesi belediyeye ait olan Ankara’daki otogarımızın yerinin değiştirilmesinde üç maymunu oynayıp işletmesine haiz olduğumuz İstanbul’daki otogarla ilgili her hakkı cansiperane savunarak sektörde ikilem yaratmamamız lazım. Birlikte, tek yürek olarak, sektörün istisnasız tüm fertlerinin haklarını; sonuna kadar, sektör menfaatini tüm menfaatlerin önünde tutarak aramamız ve savunmamız lazım. Bunları başardığımızda göreceğiz ki, sektör her geçen gün daha iyiye gidecek ve hak ettiklerini yavaş yavaş elde etmeye başlayacak.

Günün tablosuna bakarsak, son tahlilde, komşunun çalışkan çocuğu sözlüden tam puan aldı ve bizim kara tahtanın önünde duyduğumuz son söz “Otur, sıfır!” oldu. Yine de umutsuzluğa kapılmamak gerek, bir şeyleri düzeltmek için hala vaktimiz var.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."