• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

OTOKAR 3’üncü kez BIST Endeksi’nde…

6 Aralık 2017
OTOKAR 3’üncü kez BIST Endeksi’nde…

Otokar, BIST Endeksi’nde üçüncü kez yer almaya hak kazandı. Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Bir yandan istikrarlı büyürken, bir yandan da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz.  Ünite başına sera gazı emisyonunu yüzde 15 iyileştirmeyi, üretimdeki suyun yüzde 42’sini, toplamda ise 151 bin 175 m3 atık suyu geri kazanımdan sağladık” dedi…

GÜNÜMÜZDE bir üreticinin başarısı, ürettiği ürünün kalitesi kadar aynı zamanda ne kadar çevreci olduğuyla da ölçülüyor… Çevreye daha az zarar veren, kaynakların geri dönüşümünü sağlayan, temiz enerjiye yönelen firmalar, başarılı addediliyor.

Ülkemiz otomotivinin güçlü aktörlerinden Otokar da, bu şirketlerden birisi… Şirket bu performansıyla, üçüncü kez Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazandı. Kasım 2017-Ekim 2018 döneminde BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alacak şirketin sürdürülebilirlik konusunda yürüttüğü çalışmalar, Borsa İstanbul’un belirlediği “Endeks Seçim Kriterleri” kapsamında değerlendirilmeye tabi tutuldu. Otokar, bu alanda yaptığı çalışmalarla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 44 şirketten biri oldu.

Otokar’ın 2016 yılına ilişkin Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin faaliyetlerinin, sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini, yönetsel yaklaşımlarını, performans sonuçlarını ve gelecek perspektifi doğrultusunda, GRI Standartları’nın temel (core) uygulama düzeyi gereklerine uygun hazırlandı.

 

İş etiğine bağlayız

Otokar’ın Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi prensiplerini benimsediğini ve aktif destek verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Otokar olarak, bir yandan istikrarlı büyümeyi sürdürürken bir yandan da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak üzere çalışıyoruz. Tüm süreçlerimizi hesap verebilirlik, şeffaflık ve sorumluluk kavramlarıyla yönetiyoruz. Koç Topluluğu’nun paylaştığı değer ve ilkelere bağlı kalarak, faaliyetlerimizi gerçekleştirirken insana ve topluma yakın, çevreyle dost, evrensel iş etiği ilkelerine sıkı sıkıya bağlı hareket ediyoruz” dedi.

 

Sera emisyonunu azalttık

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne üçüncü kez dahil olan Otokar’ın yenilikçi, çevreyle dost ürün ve üretim süreçlerinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalara gerçekleştirdiklerini belirten Serdar Görgüç şöyle konuştu:

“Operasyonel mükemmelliğe dayalı, etik kurallarımız, çevre, insan, gezegenin sürdürülebilirliğine verdiğimiz önem ve kurumsal yönetim ilkelerimiz ile değerlerimizden ödün vermeden, kaynaklarımızı daha verimli kullanmak üzere çalışmalar yürüttük. Verimlilik projeleri kapsamında enerji tüketimini yıllık 932 GJ, sera gazı emisyonunu da 124 ton CO2e azaltarak ünite başına sera gazı emisyonunu yüzde 15 oranında iyileştirdik. Toplam 151 bin 175 m3 atık suyu geri kazanarak üretim süreçlerimizde ihtiyaç duyduğumuz suyun yüzde 42’sini geri kazanımdan sağlamayı başardık.”

 

Ar-Ge yatırımı arttı

Fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan araçların tüketiminden kaynaklanan çevresel etkilerin düşürülmesi için alternatif yakıtlar üzerinde çalışmalar yapan Otokar, CoMoSeF Projesi kapsamında Akıllı Otobüsünü üretti.

Son 10 yıldaki Ar-Ge harcamaları 388 milyon TL’ye ulaşan Otokar’ın 2016 yılı Ar-Ge harcamasının ciroya oranı yüzde 5,17’ye yükseldi. Otokar, yıl içinde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da toplumsal gelişime desteğini sürdürdü.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."