• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

OTOGARLAR ‘YOL GEÇEN HANI’ OLMAYACAK

10 Ekim 2017
OTOGARLAR ‘YOL GEÇEN HANI’ OLMAYACAK

İçişleri Bakanlığı terörle mücadele kapsamında otogarlarla ilgili de radikal önlemler almaya hazırlanıyor. Sabah’ın haberine göre; Otobüs biletleri de uçaklar gibi kimlik numarasıyla alınacak. Otogar giriş-çıkışlarına X-Ray cihazları konulacak. Yoldan binenlere bilet kesilecek. Kurallara uymayan vatandaşa da firmaya da ağır cezalar verilecek.

TÜRKİYE, bölgesi gereği her zaman terör tehdidi altında olmuştur. Özellikle de Ortadoğu’daki son gelişmeler nedeniyle, terör örgütlerinin ülkemize yönelik saldırıları yoğunlaşmış durumda.

Teröristler, denetimin yoğunluğu nedeniyle uçakla seyahat etmek yerine karayollarını, yani otogarları tercih ediyor. Bakanlık, bu realiteden hareketle tıpkı hava taşımacılığında olduğu gibi karayolu taşımacılığında da önlemleri artıracak.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; tüm unsurlarıyla teröre karşı aktif bir süreç başlattı. Terör örgütü mensuplarının en çok kullandığı karayolu toplu ulaşım araçlarına yönelik güvenlik tedbirleri artırılıyor. Bu kapsamda artık otogarlarda da havaalanında uygulanan sistem devreye sokulacak. Mevcut uygulamada, bilet kesilirken sadece isim ve soyadı soruluyor. Yeni uygulamayla artık kesinlikle kimliksiz bilet satışı önlenecek. Biletlerin üzerine TC kimlik numarası işlenecek. İçişleri ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından geliştirilen ortak yazılım, ortak veri tabanı ve otobüslerde yer alacak akıllı el cihazlarıyla, satılan tüm biletler TC kimlik numaralarıyla eşleştirilecek.

 

Belge iptalleri de söz konusu

TC kimlik numarasını vermeyen vatandaşa bilet satışı yapılmayacak. Otobüslere binişte tıpkı uçaklarda olduğu gibi biletlerle kimliklere tek tek bakılacak.

Yolcu TC’sini mevcut altyapı üzerinden bildirmeyen otobüs firması kaçak yolcu taşıma kapsamında değerlendirilecek ve firmaya 150 ila 600 TL arasında ceza kesilecek. Durumun üç kez tekrarlanması halinde firmanın seyahat belgesi iptal edilecek.

Bazı otogarların altyapısının uygun olmaması ve halihazırda seyahat eden vatandaşların yüzde 20’sinin yoldan binmesi nedeniyle otobüs içindeki bilet satışları da akıllı el cihazlarıyla yapılacak.

Cihazla bilgiler anında İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanına gidecek. Yanlış kimlik bilgisi veren vatandaşa 250 TL’yi bulan ceza kesilecek.

Tüm süreçlerin denetimi de Jandarma ekipleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde kurulan yolüstü kontrol istasyonları tarafından yürütülecek. Söz konusu uygulamanın bir yıl içinde hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Yıldırım: Kafa sayma dönemi bitti

Terörle mücadele kapsamında yürütülen bu projenin altyapısı için uzun süredir sektörle görüşmelerin yapıldığını aktaran Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı ve TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “Artık yolcuyu otobüse koydum, kafaları saydım, bitti hadi git dönemi sona erdi” şeklinde konuştu.

Terörle mücadelede denetimin otogarlardan başlayacağını belirten TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Otogar giriş-çıkışlarında, tıpkı havaalanlarındaki gibi iki ayrı kontrol noktası oluşturulacak.

Yolcu uğurlamaya gelenler güvenlikten geçirilecek ancak ikinci noktaya giremeyecek. Yolcular uçaklarda olduğu gibi nüfus cüzdanı ve biletini göstererek otobüse binecek.”

 

Otogar gişelerine X-ray cihazı

Otobüs bagajları için de çalışma yürütüldüğünü anlatan Yıldırım, uçaklarda olduğu gibi bagajlarla kişilerin eşleştirileceğini kaydetti.

Başkan Mustafa Yıldırım, “Biz bu sistemi yurtdışı otobüslerde kullanıyoruz, yurtiçinde de hayata geçirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni uygulama kapsamında her yolcunun bagajının X-Ray cihazından geçirileceğini ve bir bagaj numarası olacağını aktaran Yıldırım, “Şu anda Kocaeli Otogarı’ndan X-Ray cihazları var. Bu, her otogarda olacak.

İleride de uçaklardaki gibi bagaj eşleştirmeye başlayacağız.

Yoldan binenlerin bagajları da üst tarama cihazlarıyla aranacak” diye konuştu.

 

Yoldan binene de bilet kesilecek

Türkiye’de yolcuların yaklaşık yüzde 20’sinin yol üstünden bindiğini aktaran Yıldırım, otobüslerde bilet kesimi için akıllı el cihazlarının bulunmasının zorunlu hale getirileceğini aktardı.

Mustafa Yıldırım, “Yeni sistemle hem kayıt dışının önüne geçilecek hem de terörle mücadele daha güçlü hale gelecek” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."