• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

OSD’den hükümete çağrı: Ticari araçlarla iç pazarı canlandırın!

28 Temmuz 2017
OSD’den hükümete çağrı: Ticari araçlarla iç pazarı canlandırın!

İhracat rekoru kıran otomotiv sektörü, iç pazarda sıkıntı yaşıyor. OSD Başkanı Önen, hükümete çağrı yaparak, ‘Başarının sürdürülebilir kılınması için iç pazarın özellikle ticari araçlarla canlandırılması gerekir’ diye konuştu…

YILIN ilk yarısında 14,5 milyar dolarlık ihracatıyla rekor kıran otomotiv sektörünün yıl sonu hedefi ise 27 milyar doları aşmak… Ancak üretim ve ihracatta rekor kıran otomotiv sektörü, iç pazarda ise sıkıntı yaşıyor. Ticari ve ağır vasıta segmendinde ciddi bir düşüş yaşayan sektör, pazarı canlandırmak için hükümetten destek bekliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 2017 yılında da üretim ve ihracatın rekora koştuğunu ancak başarının sürdürülebilir kılınması için iç pazarın özellikle ticari araçlarda canlandırılması gerektiğini ifade etti.

2017 Ocak-Haziran döneminde iç pazarda toplam satışların yüzde 9 oranında düştüğünü belirten Önen, “Yılın ilk aylarında başlayan iç pazardaki daralmanın üretimimizi negatif etkilemesinden endişe ediyorduk. Ancak AB pazarlarındaki istikrarlı büyümenin devam etmesi ve sanayimizin otomobil grubunda üretimine başladığı yeni ürünlerin etkisiyle üretim ve ihracatta sanayi tarihimizin en yüksek rakamları ile yeni rekorlara ulaşılacak bir yıl olmasını bekliyoruz. Toplamda 1 milyon 650 bin adet üzerinde araç üretimi, 1 milyon 350 bin adet üzerinde araç ihracatı ve 27 milyar doları aşan ihracat rakamı hedefliyoruz” dedi.

 

Yaşlı araçları parktan çekin

Daralmanın boyutuna dikkat çeken Başkan Kudret Önen, “Pazar tüm segmentlerde daralıyor. Özellikle ağır ticari araçlarda kapasite kullanım oranı çok fazla düştü ve pazar son 2 yılda yüzde 58 küçüldü. OSD olarak önerimiz, öncelikle yaşlı araçların parktan çekilmesi, ticari araç satışlarının desteklenmesi ve daha önce de dile getirdiğimiz ticari araç kiralama sistemi için gerekli şartların oluşturulması” dedi.

 

Üretim ve ihracat arttı

Bu arada OSD’nin ocak-haziran dönemi raporuna göre ilk altı ayda toplam üretim yüzde 20, otomobil üretimi ise yüzde 36 oranında arttı. Bu dönemde toplam üretim 869 bin adet, otomobil üretimi ise 602 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 29 artarken, otomobil ihracatı ise yüzde 48 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam ihracat 714 bin adet, otomobil ihracatı ise 504 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14.5 milyar dolar olarak gerçekleşirken otomobil ihracatı yüzde 71 artarak 6.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

 

Çalışma barışı sağlanmalı

Çalışma barışının sağlanmasının küresel rekabet gücü açısından önemini vurgulayan Önen, “Otomotiv sanayinin rekabet gücünün devam edebilmesi için çalışma barışının titizlikle korunması gerekiyor. Süreçlerin kesintiye uğraması durumunda uğranan zararı geçtiğimiz yıllarda deneyimledik. Dolayısıyla bu hassas dönemi hem işverenler hem de çalışanlar olarak aynı sağduyuyla, birlik beraberlik içinde, işimize sahip çıkarak ele almamız gerekiyor” dedi.

 

AB büyümezse ne yaparız?

Otomotivde yatırım ve sürdürülebilir büyüme için iç pazarın önemli olduğunu söyleyen Önen, şöyle devam etti: “Türkiye gibi net ihracatçı ülkeler için ihracat pazarlarındaki büyüme, üretim hacmindeki artışta en önemli etmen. Fakat önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin ana ihracat pazarları olan AB ve ABD’de de satışların büyük artış göstermeyeceğini görüyoruz. Bu yüzden ihracattan kaynaklanan üretim dalgalanmalarını dengelemek için iç pazarın büyümesi gerekiyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."