• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Online seyahat harcaması tam 26 milyar liraya ulaştı

28 Şubat 2017
Online seyahat harcaması tam 26 milyar liraya ulaştı

Biletall, 2016’da online satılan bilet adedini ve satış tutarını içeren raporunu açıkladı. Buna göre; geçen yıl ulaşım sektöründe satılan 94 milyon online bilet karşılığında 26 milyar TL’lik işlem hacmi gerçekleşti.

TÜRKİYE, online alış verişi çok sevdi. Bu eğilim, bilet satışlarına da yansıdı. Geçen yıl online bilet satışlarının parasal karşılığı, tam 26 milyar Türk Lirası… Ulaşım biletlerinin satışı için BKM Express ile işbirliği yapan Biletall, 2016 yılında kredi kartı ve banka kartı ile alınan biletlerin sayısını ve işlem tutarını içeren raporunu açıkladı. Raporda e-ticaret sektöründe hızlı bir artış eğiliminde olan seyahat kategorisi ile ilgili Bankalar Arası Kart Merkezi’nin paylaştığı rakamlar da yer alıyor.

İşte e-ticaretin gücünü ortaya koyan Biletall raporu:

 

94 milyon kartlı ödeme

Türkiye’de internet üzerinden ulaşım biletleri için harcanan tutar her geçen yıl artıyor. 2015’te internetten yapılan kartlı ödeme işlemlerinin tutarı 55 milyar 389 milyon iken bu rakam bir yılda yüzde 23 artarak 68 milyar TL’yi aştı. Toplam tutar içinde seyahat harcamaları 26 milyar TL ile yüzde 38 paya sahip oldu. Seyahat sektörü toplam işlem adedi içerisinde de önemli paya sahip.

Toplam 264 milyon adet işlemin 94 milyon’u seyahat sektöründe gerçekleşti ve toplam işlem adedinin yüzde 35’ini oluşturdu.

Online satışta 5 yıl öncesine göre 50 kat büyüme sağlayan Biletall ise, 1 yıllık süreçte 3 milyon adetten fazla bilet satışı gerçekleştirerek 145 milyon TL ciro elde etti. E-ticaret sektöründe yüzlerce firmaya ve girişimciye bilet satış alt yapısı sağlayarak adeta kendi rakiplerini oluşturan Biletall’ın mobil uygulama ve web sitesinden sattığı biletlerin 12 milyonu banka kartlarından 133 milyonu ise kredi kartlarından gerçekleşti.

 

Kredi kartını tercih ediyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan Biletall CEO’su Yaşar Çelik, şunları söyledi: “2006 yılında bilet satışlarının online pazarda yaratacağı fırsatı öngörerek faaliyetlerine başlayan Biletall olarak, bu raporla e-ticaret’in önemini bir kez daha gözler önüne serdik.

Online bilet satışlarının ulaşımdaki payı yüzde 12’ye ulaştı. Özellikle kredi kartlarının kullanım oranı yüzde 90 ile ciddi düzeyde. Hem zaman hem de maddi anlamda avantaj sağlayan online kanalların bilet satışındaki payı gelecek 3 yıl içinde yüzde 18’e ulaşacaktır. Biletall olarak biz de her geçen yıl sattığımız bilet sayısını ve ciromuzu artırıyoruz. Bu yıl her şey yolunda giderse 200 milyon TL ciro hedefliyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."