• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Önerilerimizi temel alan proje hayat bulursa sektör rahatlar

6 Mart 2017
Önerilerimizi temel alan proje hayat bulursa sektör rahatlar

UZUN yıllar sektörün içerisinde yer alan ve realitemizi yakından bilen sayın Mustafa Çelik’in Kayseri gibi önemli bir kentin Büyükşehir Belediye Başkanı olması; Kayseri için de sektör için de önemli bir şanstır. Bu nedenle, Kayseri yolcu taşımacılığı alanında bir ‘Rol Model’ olmaya adaydır.

Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanımız sayın Mustafa Çelik, otogarın şehir merkezinde kalması dolayısıyla çevre yolunda yeni bir otogar yapılmasını gündeme getirmiş ve bu yönde bir karar çıkarmıştı. Biz de otogarla ilgili fikirlerimizi kendisine anlatmak için sayın Başkan’ı ziyaret ettik. Görüşme sırasında kendisine şunları söyledik: Sayın Başkanım; sektörü çok yakından tanıyorsunuz. Gelin Kayseri’ye bir iyilik yapın; şehiriçindeki otobüs bileti satan 100’ü aşkın acenta için bir çözüm bulun. Çünkü sektör artık acenta yükünü taşıyamaz duruma geldi. Bunun yanında 50’yi aşkın ücretsiz servis var ki, işletmecilerinin kamburu haline geldi. Kayseri’den başlamak üzere, bir ulaşım kimliği oluşturalım… Şehir içinde 4-5 tane yolcu toplama merkezi yapalım. Bunun içinde kafeteryası, mescidi, tuvaleti, bilet satış yeri de olsun. Bunları insansız terminal olarak tasarlayalım. Bu aynı zamanda sektörün dönüşümü olacak. Bu merkezde yeme içme, bekleme, dinlenme hizmetimi alabilirim; televizyonumu seyredebilir, namazımı kılabilir, salonda dinlenebilir, emanetimi bırakabilirim…

 

Yolcunun ihtiyaçları karşılanacak

Nasıl olabileceği konusunda da şu önerilerde bulunduk: Kayseri’deki bütün otobüs firmalarının biletleri, zaten Biletall’ın sisteminde var. Bilet alımına yardımcı olması için de buraya bir yardımcı personel koyalım. Böylelikle 100’ü aşkın acentanın yükünü de üzerimizden atalım. Diğer taraftan, toplanma merkezindeki yolcuları da ortak servislerle taşıyalım. Bunun birinci ayağı karayolu taşımacılığı, ikinci ayağı demiryolu, üçüncü ayağı da havayolu olsun. Bu merkezlerde tüm modların biletleri satılsın, tüm modların yolcuları ortak servislerle otogarlara, tren garlarına ve havaalanlarına taşınsın. Bu hayata geçtiği taktirde de, 3 modun; bilet alımı ve yolcunun taşınması konusunda entegrasyonu hayata geçmiş olur.

 

Servisi büyükşehir üstlenecek

Bu önerimiz üzerine, Başkan sayın Mustafa Çelik, ücreti yolcudan tahsil edilmek üzere servis hizmetini Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak karşılayabileceklerini dile getirdi. Kayseri, 1 milyon 100 bin kişilik bir şehir… Düşünsenize; yolcuyu alıp otogara, tren garına, havaalanına rahatlıkla götürebileceğiz. Bu arada otogarın yapılacağı alan, hızlı tren garına çok yakın. Bu da büyük bir avantaj olacaktır. Böylelikle kurumsal bir yapı oluşturacak, modern bir ulaşım kimliği yaratmış olacağız. Gelelim Kayseri Otogarı’na… Mevcut otogar, yeni olmakla birlikte büyük ve masraflı… Yüksek işletme giderleri, ısıtma problemli vs nedenlerden dolayı esnafı mutlu etmekten uzak. Bunun yerine ulaşımı kolay, sektörün ihtiyaçlarına karşılık verecek, aidatları düşük, işletme giderleri az, ısıtma, soğutma, bakım-onarım, güvenlik giderlerini en aza indiren daha kompakt bir otogar projesi yapılmalı. Böylelikle buradaki esnafımız da daha rahat bir nefes alabilsin.

 

Otogarlar için yeni bir konsept

Otogarla ilgili biz ayrıca şunları da önerdik: Çevre yolu üzerine yapılacak otogarı, yöresel ürünler pazarıyla destekleyelim. Burada Kayseri’nin meşhur pastırmasını, sucuğunu, mantısını vs. pazarlayabilelim. Kayseri’den seyahat eden insanlar, oradan alışveriş yapsınlar. Bunun yanında diğer ev ürünleri olabilir, farklı ürünler olabilir… Bunlar satın alınabilsin. Ayrıca bir tane de outlet yapılsın… Anlayacağınız çok fonksiyonlu otogar yapalım dedik. Biz daha önce böyle bir çalışma yapmış, bunu İstanbul Büyükşehir Başkanımız sayın Kadir Topbaş’a anlatmıştık. Sayın Kadir Topbaş, “İstanbul büyük yer, bu kararlar zor çıkar” demişti. Biz de bunun üzerine önerimizi Kayseri Büyükşehir Başkanımız sayın Çelik’e götürdük. “Ben buna adayım, biz bunu Kayseri’de hemen yapalım” dedi… Sağolsunlar, ben gazeteniz aracılığıyla buradan bir kez daha kendilerine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.  Biz fikirlerimiz ve projelerimizi kendisine anlattık, o da bunları hayata geçirmek için kolları sıvadı. Tekrar ediyorum; kendisi sektörümüzü de yakından tanıdığı için, konuya çok hakim bir Başkan… Bu konuda arzu ettiğimiz hedefi koydu önümüze ve kendisi bizzat toplama merkezlerini yapacağını söyledi. Dahası servis hizmetlerini üstlenip kendisinin yapacağını ifade etti. Biz de tabii ki mutlu olduk.

 

Başkan komisyon almayacağız dedi

Sonuç itibariyle otogar ve toplanma merkezleri ile ilgili projelerimizi ve önerilerimizi kendilerine sunduk. Tamamı fonksiyonel, birkaç alternatif var. Hayata geçirecek olan da Kayseri Büyükşehir Belediyesi olacak. Terminal projelerinin mantığı şunun üzerine kurulu: İnsanı en aza indirmesi…

Biz bu projelere Kayseri’den başlamanın uygun olduğuna inanıyoruz. Çünkü Kayseri, hakikaten Türkiye’de hızlı gelişen bir şehir… Projelerimizin; ekonomisi çok güçlü bu güzide şehirde hayata geçiyor olması, son derece önemli ve anlamlıdır. Bu vesile ile kentin ve ülkenin menafaati adına sayın Başkan’ın atacağı her adıma sonuna kadar destek vermeye hazırız. Şunu söylemek isterim ki; Bu projeyi Kayseri’de başarıyla hayata geçirebilirsek, -tabii ki bütün sektör ve ordaki esnaf vatandaşımız da destek verirse- inanıyorum ki bu, otobüsçülüğün dönüşümüne de çok önemli katkılar sağlayacak. Projenin Kayseri’de hayat bulması, Türkiye’de devam etmesi anlamına gelecek. Şu net bir şekilde ortaya çıkacak; bütün büyük şehirlerimizde bunu yapmak kaçınılmaz bir hale geldi… Bu arada şu nokta da çok önemli; sayın Başkan tüm bu hizmetlere karşılık olarak firmalardan komisyon almayacağını söyledi. Alsa da çok makul bir komisyon olabilir; ona saygı duyarız… Biz kazancımızın büyük bir bölümünü acentelere ve servis araçlarına veren bir sektör haline geldik. Kayseri’de olduğu gibi maliyetleri minimize edecek radikal dönüşüm projelerine ihtiyacımız var.

 

Başkan ile görüşeceğim

9 Mart’ta Kayseri’de ‘Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin (UITP) toplantısı olacak. Bu toplantı vesilesi ile Kayseri’ye gidecek; ardından da Başkan sayın Mustafa Çelik’i ziyaret edeceğiz. Yeni Kayseri Otogarı ile ilgili hazırlamış olduğumuz projemizi kendilerine taktim edeceğiz. Bizim yaptığımız otogar projesi, iddialı bir proje… Kayseri’nin ihtiyaçlarını uzun yıllar karşılayabilecek, yolcu-araç-terminal ilişkisini en iyi çözen bir proje oluşturduğumuza inanıyorum.

Alibeyköy projesinin benzeri bir proje; ama bu daha fonksiyonel… Otopark ayrı, yöresel gıda pazarı, outlet, benzin istasyonu hep birbirinden ayrı olarak değerlendirildi. Çağın gereklerine uygun akıllı bir otogar olacak. Firmalarımızın talep etmesi durumunda, üst katlarda yönetim ofisleri verilebilecek. Dahası ben inanıyorum ki bu otogar yapıldığında, şimdiki otogarın yarısı kadar gideri olacak.

Bu noktada biz, Başkan’dan bir şey daha rica ediyoruz; Kayseri’de şehirlerarası ulaşımı, bütünleşik bir yapıya ulaştırmamız lazım. İlçe terminallerinin de otogar bünyesine katılması gerekiyor…

Güvenlik açısından da, kurum kimliği açısından da bunları tek merkezde toplamak lazım. İlçelerden gelip şehirlerarası yolculuğa çıkacak olan insanların, otogara rahat gelebilmesi gerekiyor; bu yüzden birisi orada, birisi burada olursa herkese eziyet ve maliyet olur. Son olarak; sayın Başkan müjdeledi “İnşallah 2017, Kayseri için ulaşım yılı olacak”… Tabii sektörümüz için parlak bir proje yılı olur ve ordan başlayarak Türkiye genelinde bir dönüşüme yol açar. Bu dönüşümü hayata geçiremez isek de, korkarım ki yaşama şansımız daha azalır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."