• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Okumuş: Vergi kaçakçılığı sektörümüzü tehdit ediyor

6 Aralık 2017
Okumuş: Vergi kaçakçılığı sektörümüzü tehdit ediyor

Akaryakıt fiyatlarının armasının tüketiciler kadar bayileri de sıkıntıya soktuğuna dikkat çeken PÜİS Başkanı İmran Okumuş, “Kaçak akaryakıt bitti. Şimdi ancak sektörü tehdit eden başka illet var vergi kaçakçılığı. Kaçakçılık önlenmezse, istasyonlar tek tek kapılarına kilit vurur” dedi.

PETROL Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, sektörün ve akaryakıt bayilerinin gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmeler yapmak üzere basın toplantısı düzenlendi.

Genel Merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda Başkan İmran Okumuş, son günlerde meydana gelen akaryakıttaki fiyat hareketleri ve akaryakıt sektöründeki kayıt dışı uygulamalar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

İhbar ediyorum; Hazine soyuluyor

Sektörün kanayan yarasının vergi kaçakçılığı olduğuna dikkati çeken Okumuş, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararlı adımları sonucunda sektörümüzde kaçak akaryakıt neredeyse bitti.

Buna karşın, sektörde maliyetin altında akaryakıt satışı yapılıyor. Rafineri çıkış fiyatı 4,40 lira olan motorinin resmi rakamının yaklaşık 70-80 kuruş altına kadar indirim yapıp satanların, adeta ‘ben Hazine’yi soyuyor, devletten çalıyorum’ diye kendini ihbar ettiğini söylüyorum.

Vergi kaçakçılığından Hazinenin soyulduğunu ihbar ediyorum. Hazine soyulurken Türkiye’de 12 bin bayiinin yok edilmek istediğini söylüyorum.

Eskiden akaryakıt istasyonlarının satışı günlük ortalama 3000 litreyken bugün 300’lere kadar düştü. Tehdit eden bir erimez söz konusu. Bunun için dağıtım şirketi kurmanın, maliyet altı satışın, otomasyon sisteminin kontrolünün yeniden değerlendirilmesini, EPDK’nın kurul kararı ile belirlenen ‘yıllık 60 bin ton akaryakıt satma taahhütünü karşılamayan dağıtım şirketinin lisansı iptal edilir’ maddesinin uygulanmasını istiyoruz.

1 Ocak 2018’de dağıtım şirketlerine uygulanacak otomasyon sisteminde de süre uzatımına gidilmemesini savunuyorum” şeklinde konuştu.

Maliyetinin altındaki fiyatlarla akaryakıt satışı, dürüst çalışan bayilere de büyük darbe vurduğunu ifaden eden Başkan Okumuş, “Binlerce kişiye istihdam yaratan, devletine vergisini son kuruşunu kadar ödeyen, tüketiciye en iyi hizmeti kesintisiz bir şekilde veren dürüst bayiler ticaret yapamaz ve evlerine ekmek götüremez hale geldi.

Dürüst bayiler can çekişirken, kaçakçılar servetlerine servet katıyor. Vergi kaçakçılığı önlenmezse, istasyonlar tek tek kapılarına kilit vuracaktır… Diğer taraftan Türkiye’de akaryakıt fiyatları ile ilgili son dönemde sektörümüz zan altında bırakılıyor.

Akaryakıt fiyatları otomatik fiyatlandırma ve serbest piyasa şartlarıyla oluşuyor. Bu artışlar bayilerden kaynaklanmadığı gibi, en bayak zararı de sektörümüze vuruyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."