• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

O İŞ NE OLDU?

14 Kasım 2017
O İŞ NE OLDU?

SEKTÖR yakın tarihte oldukça hızlı ve yoğun bir süreç atlattı. Çalışmalar, beyin fırtınaları, fikir alışverişleri akabinde güçlü ekiplerle katılım sağlanan kurultaylar. Yoğun bir şekilde hakkımızda verilecek kararlarda söz hakkımızı kullanma çabası gösterdi tüm sektör. Olumlu ve olumsuz birtakım gelişmeler, buna bağlı itirazlar ve onamalar derken süreç belli bir aşamaya gelmişti. Şimdi ise ortalık sus pus, hem de uzunca bir süredir. Konumuz, Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği’nde yapılması planlanan köklü değişiklik. Biz sektör olarak bu sefer hakikaten üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Aramızda fikir ayrılıkları olabilir o ayrı, olmalıdır da zaten. Bir oluşumda herkes aynı fikre sahipse biliniz ki bu fikir o oluşumdaki en yetkili şahsın fikridir. Demokrasinin hâkim olduğu hiçbir ortamda herkesin aynı fikre sahip olması beklenemez. Zaman zaman fikir ayrılıklarına düşmüş olmamız, sürecin sağlıklı işlediğinin bir göstergesi olarak da değerlendirilebilir. Sektör, tüm temsilcileri ve mensuplarıyla, tüm bilgi ve birikimini kullanarak sürece gerekli katkıyı sunmayı başarmıştır. Buna rağmen işlerin bir noktada tıkanıp kalmış olmasında, sektörün eleştirilecek bir yanı olmadığı kanaatindeyim. Lakin bundan sonra, bu tıkanıklığa müdahale etmediği her dakikadan, sektörün her bir ferdi kendi namına sorumludur. Bu sorumluluğu üzerimden atmak ve bir yandan da merakımı gidermek adına, ben kendi namıma üstüme düşeni yapıyor ve soruyorum, bizim o iş ne oldu?

Büyüklerimiz iyi bilir, eskiden devlette aşılmaz bir bürokrasi duvarı vardı. Şöyle ki, en kalabalığından sinek avlayanına, istisnasız tüm devlet dairelerinde anlamsız bir yavaşlık söz konusuydu. Daha dilekçeyi verdiği gün, sonu olmayan bir maratona çıkmış gibi hissediyordu insan kendini. Dönemin meşhur sözüydü, bugün git yarın gel. Devlet dairesine işi düşen vatandaşın işini vakitlice halledebilmesi, memurun insafı ve müdürün babacanlığı ile doğru orantılıydı. Uzun dönemdir o günleri anımsamıyoruz bile. Bürokratik engellerin kalktığı, vatandaşın devlet daireleriyle barış içinde yaşadığı bir çağdayız artık. Öyle ki, bir çok işlemi artık koltuğumuzdan kalkmadan online olarak gerçekleştirebiliyoruz. Teknolojinin her gün biraz daha ilerlediği bu günlerde, arada bir de olsa, bu tür yavaşlamalar insanı tedirgin ediyor. Hıza ve teknolojiye çabucak adapte olduk, haliyle böyle uzun esler verilmesi yerli yersiz strese girmemize sebep oluyor. Akla gelen ilk soru, yine o eski buram buram bürokrasi kokan günlere mi döndük oluveriyor ister istemez. Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelinen, hatta kuyruğu da tamamlanıp son hali oluşturulan bir yönetmelik, nasıl oluyor da aylardır bir türlü yayınlanamıyor akıl erdirmek güç. Bürokrasi mi hortladı, bilmediğimiz bir şeyler mi var? Bu soruları sektör mensubu yahut sektöre sempati duyan her bireyin hem kendi namına hem sektör namına sorması lazım. Sektörün bir an önce yenilenmiş kanun ve yönetmeliğine kavuşturulması lazım.

Nedir bu acele? Şu an zaten mevcut bir kanun ve yönetmelik var, yenisiyle buluşmak neden bizim için bu kadar elzem olsun ki? Evet, mevcut yönetmelik var fakat şişmiş ve sektöre külfet oluşturmaktan başka bir fonksiyona sahip değil maalesef. Yeni yönetmelik hiç hazırlanmamış ve konu edilmemiş olsaydı, böyle bir aciliyet söz konusu olmayacaktı. Şu anki acelenin temelinde yeni yönetmeliğin düzenlenmiş ve yayınlanmaya hazır oluşu yatıyor. Sektörü yakından ilgilendiren birçok radikal değişiklik içeren yeni yönetmelik, sektör mensupları açısından yatırımları şekillendirici bir etken olarak görülmekte. Yatırımların yavaşlamaması ve sektörün devinimini yitirmemesi adına yönetmeliğin ivedilikle yayınlanması şart. Mevcut kanun ve yönetmeliğe uygunluk sağlamak için yapılması zorunlu birtakım yatırımlar, yeni kanun ve yönetmeliğin yayınlanması itibariyle birer ölü yatırıma dönüşebilir. Bu tür hezimetleri yaşamamak için, sektörün bir an önce yeni yönetmeliğe kavuşturulması şart. Sürecin, sektöre geri dönülmez zayiatlar yaşatmadan sonuçlandırılması şart. Sonuca bir an evvel ulaşmak için ise, sektörün sesinin biraz daha gür çıkması şart.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."