• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

NETA, 2’nci AR-GE Merkezi ile ‘savunma’da da hedef büyüttü

30 Mayıs 2017
NETA, 2’nci AR-GE Merkezi ile ‘savunma’da da hedef büyüttü

Mobil anten pazarının güçlü yerel aktörü NETA, ‘Teknokpark İstanbul’daki ikinci Ar-Ge alanıyla savunma sanayiine odaklandı. Firmanın bu alanla ilgili geliştirdiği ürünler, IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yoğun ilgi ile karşılandı.

GELİŞTİRDİĞİ üstün teknoloji mobil anten sistemleri ile yolcu taşımacılarının en önemli çözüm ortaklarından birisi olan NETA Elektronik, yerel bir aktör olarak savunma sanayiinin gelişimine de katkıda bulunmaya odaklandı.

Hali hazırda yıllık 10 bin mobil anten üretme kapasitesine sahip olan NETA, bu yıl özellikle katma değeri yüksek ürünlere ağırlık vermeyi planlıyor. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Neta Elektronik Genel Müdürü Murat Şengiz, bu doğrultuda Ar-Ge’ye ve üretim hatlarını geliştirmeye yönelik yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Teknopark İstanbul’da 1.5 yıl önce ikinci Ar-Ge alanlarını açtıkları bilgisini veren Şengiz, özellikle savunma sanayii alanında çalışmalara odaklandıklarını dile getirdi.

2016’da bu alana yönelik yatırımlar yaptıklarını belirten Şengiz, “Ar-Ge, üretim ve kalite konularında savunma sanayii şartlarına göre hazırlıklarımızı tamamladık. Türkiye’de savunma sanayiinde yer alan ana yüklenici firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Firmalarla proje ya da ürün konusunda çalışmak istiyoruz” dedi.

Bu yıl ciroda yüzde 15 artış öngördüklerini ifade eden Şengiz, “Kamu kurumlarına yönelik çözümlerimizi daha da geliştirip bu alandaki satışlarımızı artıracağız. İş geliştirme süreçlerimiz de devam edecek. Ticari alandaki başarımızı savunma sanayiine taşımayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Askeri alanda uydu haberleşme sistemlerinin her zaman önem taşıdığını söyleyen Murat Şengiz, günümüzde özellikle hareketli platformlarda bu şekilde haberleşme imkanı sağlayan ürünlerin büyük bir kısmının halen yurtdışından alındığını ifade etti. Hem ekonomik hem de stratejik olarak, bu ürünleri milli imkanlarla üretmek için çalıştıklarını vurgulayan Şengiz, “Uydu üzerinden TV yayınlarının alınmasına yönelik ürünlerle başlayan Ar-Ge sürecimiz, bugün itibariyle hareket halinde iki yönlü haberleşen 0.2 derece açısal hassasiyete sahip anten sistemlerine ulaştı” dedi.

IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı – Avrasya Buluşması’nda tasarımını yeni tamamladıkları Ka-band SOTM ve VSAT ürünleri ile yer aldıklarını da sözlerine ekleyen Genel Müdür Murat Şengiz, SOTM ürünlerini iki yıllık Ar-Ge çalışması ile geliştirdiklerini söyledi. Bu ürünün hareketli kara ve deniz platformları için uydu üzerinden iki yönlü haberleşme imkanı sağlayan bir anten sistemi olduğunu dile getiren Şengiz, “Buradan yola çıkarak diğer platformlara yönelik ve daha küçük boyutlarda anten sistemleri de geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

Satış Mühendisi Tugay Kara, Satış Müdürü Derviş Gedikoğlu, Genel Müdür Murat Şengiz ve Ar-ge Müdürü Veli Özger’den oluşan NETA ekibi, fuar süresince standı ziyaret eden konukları en iyi şekilde ağırladı.

Neta standını şu önemli isimler ziyaret etti: Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir,  SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş ve MAN Otobüs Satış Müdürü Can Cansu…

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."