• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.834 / 4.842
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

MÜJDE MÜJDE MÜJDE…

29 Kasım 2016
MÜJDE MÜJDE MÜJDE…

BAKANLIKTAN taze açıklamalar var, üstelik tam da bizimkiler onlara dertlerini anlatmaya gittiği günün ertesi. En başından beri savunduğum bir savım var benim; kapalı kapılar ardında, kendi fikir ve beğenilerinize göre oluşturduğunuz projelerle, sektör adına olumlu sonuçlar almanız mümkün değil. Bu benim şahsi görüşüm, umarım yanılırım ve başarılarınızı yine bu köşeden tebrik ederim.

Gelelim asıl konumuza, bakanlığımız bu güzide toplantıdan çıkar çıkmaz güzel bir açıklama ile yine bizleri şaşırtmamayı başardı. Ülke genelinde yedi yeni havalimanı yapılacağı müjdesi kısa sürede yayıldı. Havalimanı; bir ilin veya bölgenin gelişimi açısından çok önemli ve olmazsa olmaz, bunu tartışmak dahi yersiz. Yapılması planlanan havalimanlarının gerçekten ihtiyaç olup olmadığı belki tartışma konusu olabilir ama o da bizi ilgilendirmez.

Bu açıklamanın bizi ilgilendiren kısmı ne? Aslında açıklamadan ziyade bizim üzerinde durmamız gereken konu proje, zihniyet, bir başka deyişle bakış açısı.

Bahsi geçen yedi havalimanı bir proje kapsamında planlanıp hayata geçirilmeye başlanacak. Projenin adı ‘Her yüz kilometreye bir havalimanı’. Projenin amacı özetle şu, yapılacak yeni havalimanları vasıtasıyla ülkenin her ferdi yüz kilometre yol kat ederek herhangi bir havalimanına ulaşabilecek. Bu da şu demek, yurtiçindeki herhangi bir merkezden en uzak havalimanı yüz kilometre mesafede olacak. İddia ediyorum bu proje yıllardır başarılamayanı başarır, karayoluyla yolcu taşımacılığını kısa vadede bitirir.

Yok yok, o kadar da kötümser olmayalım. Sonuçta yolcu yüz kilometrelik mesafeyi koşarak kat edecek değil, illa ki bize de bir pay düşer pastadan değil mi? Şimdi, benim anlamadığım bambaşka bir konu daha var.

Bu proje gerçekleşirse şayet ve öngördüğümüz gibi sektörü ciddi bir daralma içerisine sokarsa, bakanlık bu kadar belgeyi kime satacak? Öyle ya, bakanlığın düzenlediği yolcu taşıma belgeleri arasında D-4 isimli bir belge var ve bu belge il içi ve yüz kilometreye kadar olan şehirlerarası taşımacılığı kapsıyor. Yolcu havayoluyla bir havalimanına geldi ve oradan maksimum yüz kilometre uzaklıktaki bir merkeze karayoluyla gitti varsayalım ya da tam tersi, D-4 belgeli taşımacı pek tabii hizmet verebilir bu yolcuya.

Öyle D-1 veya B-1 belgesi alıp çuvalla para ödemeye gerek kalmıyor haliyle. Yüklü yatırımlara, milyonluk otobüslere de gerek yok üstelik. Otogar çıkışı da tarihe karışır, D-4 belgesi almak için T-1 veya T-2 belgeli bir terminalde kalkış ve varış noktası bulunması zorunluluğu da yok çünkü. Asgari kapasite derdi de yok bu belgede, bir otobüs bile yeterli belge alabilmek için. Otobüs tanımı belki yanıltabilir, şoför dâhil 15 kişi ve üzeri kapasiteli araçlar yasada ve yönetmelikte otobüs olarak tanımlanmakta. Özetle, krizi fırsata çevirmek kolay, satarız bir otobüs alırız on tane 15 kişilik minibüs D-4 belgemizi de asarız duvara başlarız çalışmaya. Ülkede şehirlerarası taşımacılık yapan yaklaşık 10.000 otobüs olduğuna göre, havalimanları tamamlanıp proje hayata geçtiğinde, yollarda 150.000 minibüsü hazır bilin. Neydi o meşhur söz; ‘Mesafe kısa, para çok.’ Ne diyelim, şimdiden hepimize bol kazançlar.

Biz ağlanacak halimize gülerken bizimkiler neler yaptılar, kimlerden ne sözler aldılar, ne vaatler dinlediler bilmiyoruz. Kapalı kapılar ardında yaşananları, birinci ağızlardan, hep birlikte öğreneceğiz.

Sanıyorum, tıpkı bakanlıktan aldığımız bu müjdeli haber gibi, onlardan alacağımız haberler de bizi hiç şaşırtmayacak. Kim bilir, belki de bu yeni proje onların da hoşuna gitmiştir. Amaçlarının üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olduğu, birilerini aradan çıkarma planlarından açıkça belli değil mi zaten?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."