• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Muğla’yı rahatlatacak bir proje önerisi…

30 Mayıs 2017
Muğla’yı rahatlatacak bir proje önerisi…

BODRUM başta olmak üzere Muğla genelinde ciddi bir otogar sorunu yaşandığı, herkesin malumu… Otobüsçülerimiz, özellikle sezon dönemlerinde konuyla ilgili önemli sıkıntılar yaşıyor. Ben de bu sorunu konuşmak ve çözüm önerilerimi sunmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Osman Gürün ile bir görüşme gerçekleştirdim.

Kendileri, soruna çözüm bulmak amacıyla Muğla Torba Kavşağı’nda bir otogar yapacaklarını dile getirdiler. Ben, kendilerine daha evvel yazdığım yazıda, yarımadadaki diğer otogarların kapanması gerektiği, bu noktaların her birinin sektörümüze bir külfet yüklediği ve otobüslerin beş noktaya giriş yapmasındansa, Torba Kavşağı’nda yapılacak otogardan kaldırılacak ortak servisler ile iki hat üzerinden yolcularımızı transfer ederek kaynak israfını durduracağımızı, kapasitemizi daha verimli kullanacağımızı belirttim.

Mevcut otogarların ise birer yolcu toplama merkezi haline getirilebileceğini söyledim. Bu yolcu merkezleri birer sosyal yaşam alanı haline getirilerek, fiziki uygunlukları da göz önüne alınarak hem havalimanı hem de otogar yolcularının toplanmasına imkan veren noktalar haline getirilebilir. Bu vesile ile bir taşla iki kuş vurulmuş olacaktır. Başkan da bu tekliflerimizi değerlendireceğini belirtti.

Belirtmek isterim ki, Muğla’ya önerdiğimiz bu proje tüm Türkiye’ye örnek olacak bir projedir.

Karayolu taşımacılığını kurumsal bir kimliğe büründürmek işte bu entegrasyon fikrinden geçmektedir. Kayseri ve Muğla’da bu entegrasyon inşallah en kısa sürede sağlanacak. Tüm bunlar sektörümüz adına olumlu olarak değerlendirdiğimiz gelişmeler. Masraflarımız azalacak, değerlerimizi koruyacak ve karlılığımızı artıracağız diye düşünüyorum.

 

‘Bodrum Yarımadasında Otogar Çözüm Önerisi’

İşte Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuş olduğum ‘Bodrum Yarımadasında Otogar Çözüm Önerisi’ raporum:

Muğla tarihi, iklimi ve doğal güzellikleri ile Türkiye ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinin başında gelmektedir. Bodrum, bu güzelliklerin önemli bir parçası ve dünya markasıdır. Bu güzellikleri nedeniyle Bodrum’un nüfusu her yıl katlanarak artmakta, hızla artan nüfus, beraberinde ulaşım ve trafik başta olmak üzere önemli altyapı sorunları getirmektedir.

Özellikle yaz sezonunda yarımada içindeki yerleşim yerleri arasında trafik sorunu her geçen gün artmakta ve çözümsüz hale gelmektedir. Bodrum’un şehirlerarası ulaşımında karayolu yolcu taşımacılığı en büyük paya sahiptir. Yarımada içinde yaz aylarında günlük otobüs hareketi 800 sefer olarak gerçekleşmektedir. Bu seferlerde her gün 30 bini aşkın kişi Bodrum’a gelip gitmektedir.

Bodrum Merkez Otogarı’nın ilçenin içerisinde ve giriş noktasında yer alması, yoğun dönemlerde kentiçi trafiği işlemez hale getirmekte, otobüs seferleri sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır. Yarımada içindeki yerleşim yerlerinde de durum farklı değildir.

Giderek büyüyen ve çözümü olmayan bir noktaya sürükleyen bu durum, trafik ve ulaşım ekonomisi açısından da sakıncalı.

Bodrum yarımadasında karayolu ulaşımının kalıcı bir şekilde çözümü için, önerimiz aşağıda dikkatlerinize takdim edilmiştir; Yarımadanın tamamına hizmet verecek otogar, ‘Torba Kavşağı’nda yer almalı ve yarımada içine tarifeli otobüs girişi yasaklanmalıdır.

Diğer beldelerdeki otogar ve terminaller, sadece bilet satışı yapan toplama merkezlerine dönüştürülmelidir.

Gelen otobüs yolcuları ‘Torba Kavşağı’nda inerek, havaalanında olduğu gibi ortak servis araçlarıyla (MUTTAŞ örneğinde olduğu gibi) Bodrum merkez ve diğer yerleşim yerlerine taşınmalıdır.

Aynı durum, giden yolcular için de geçerlidir; toplama merkezinde toplanan yolcular yine ortak servis araçlarıyla otogara taşınmalıdır. Toplama merkezleri ve servis araçları, havayolu yolcularına da hizmet veren çok fonksiyonlu noktalara dönüştürülmelidir. Toplama merkezlerinde yolcu ihtiyaçlarını karşılayacak unsurlar yer almalı, ayrıca belediye hizmet noktası ve tahsilat merkezleri olarak da değerlendirilmelidir. Toplama merkezleri, mevcut otogarların içinde 200 metrekarelik kapalı alanlar ve 500 metrekarelik park alanı olarak düzenlenecek, arazinin geri kalan kısmı başka kentsel fonksiyonlara dönüştürülmesi sağlanacaktır.

Sayın Başkan;

Bu proje, dünya cenneti Muğla ve ilçelerinin tamamında gerçekleştirilerek trafik sorunu çözülmeli, ulaşım; düzen ve disiplin içinde uygar bir kimliğe kavuşturulmalıdır.

 

Toplama merkezleri: Bodrum, Turgutreis, Gündoğan, Türkbükü.

 

Servis güzergahları: 1. hat: Bodrum Merkez, Bitez, Gümbet ve Akyarlar…

  1. Hat: Bitez Kavşağı, Ortakent, Yalıkavak Kavşağı, Yahşi, Turgutreis ve Gümüşlük…

3, Hat: Torba, Gölköy, Türkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak olarak düzenlenmelidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."