• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Milli dijital takograf PARS şimdi yollarda

31 Temmuz 2017
‘Milli dijital takograf PARS şimdi yollarda

AR-GE çalışmalarına Kocaeli Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sarp Ertürk tarafından başlanan, ardından Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firması tarafından ürünleştirme çalışmaları tamamlanan Avrupa tip onaylı ilk yerli dijital takograf cihazı Pars DT-101, kullanılmaya başlandı.

Konuyla ilgili Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firmasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bilindiği gibi takograf cihazları, kazaların büyük bölümünün aşırı hız ve uzun süreli araç kullanımına bağlı şoför yorgunluğundan kaynaklı olduğu gerçeğiyle araç hız ve kullanım sürelerini denetlemek üzere geliştirildi.

Son teknoloji dijital takograf cihazları ise, özel şifreleme ve güvenlik önlemleri sayesinde cihazlara kötü amaçlı müdahaleyi engelliyor.

Kocaeli Üniversitesinde Prof. Dr. Sarp Ertürk tarafından Ar-Ge çalışmalarına başlanan dijital takograf cihazımızın ilk Ar-Ge çalışmaları T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eşgüdümünde Kocaeli Üniversitesi altyapı laboratuvarlarında yürütüldü. Sonrasında Ar-Ge çalışmaları TÜBİTAK ve KOSGEB projeleri ile de desteklenen Dijital Takografın Ar-Ge ve ürünleştirme çalışmaları ise, Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firması tarafından tamamlandı. Yerli Dijital Takograf cihazı, Başbakanlığın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı destek ve koordinasyonlarıyla geliştirildi.

Yerli dijital takograf cihazının geliştirilmesi ile Türkiye, bu alanda 5. ülke oldu. Üstün güvenlik tedbirleri ve işlevsel gereksinimleri ile ileri teknoloji bir elektronik cihaz olan dijital takografın ülkemizde üretilmesi sayesinde Türkiye’de üretilen ileri teknoloji ürünlere yeni bir ürün daha eklenmiş oldu. Şimdiye kadar yurt dışından temin edilmek zorunda kalınan; yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu olan dijital takografın yurt içinde üretilmesi sayesinde 1 milyar Avro civarında bir kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçilmiş oldu.

İthal ürünlere oranla daha uygun fiyatlarla temin edilebilen yerli Pars DT-101 dijital takograf cihazı, bu sayede aynı zamanda yük ve yolcu taşımacılığı yapan firmalarımıza da ekonomik açıdan kazanç sağlamaktadır. Ayrıca yasal açıdan zorunlu hale gelmiş veri indirme cihaz ve çözümleri de Pars Ar-Ge firması sayesinde daha ekonomik olarak temin edilebilir hale gelmiştir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."