• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mevzuaatta birkaç pürüz kaldı

24 Mayıs 2017
Mevzuaatta birkaç pürüz kaldı

ÖNEMLİ konu başlıklarımızdan birisi; Ankara’da TOBB’da yapılan Mevzuat Çalışması idi… Öncelikle şunu söylemek isterim; yük ve yolcu taşımacılığının yan yana olması nedeniyle, toplantı istenilen sonuçları vermedi. Ancak, biz yolcu taşımacılığı olarak, Bakanlık ile büyük ölçüde uzlaştık. Ufak ayrıntılar üzerinde istişaremiz sürüyor. Bunlar da cezalar, taşıt kartları ve belge ücretleri hususu.

Geçen hafta birçok vatandaşımızın canına mal olan trafik kazaları da gösterdi ki; bizim için hayati önem taşıyan konulardan birisi de, turizm ve grup taşımacılığının ayrı, tarifeli taşımacılığın ayrı olması. Üstüne de süper belgeyi oturtmalıyız. Yeterli mali ve mesleki yeterliliği olan kurumlarımızı, verilecek bu belge ile her işi yapabilecek hale getirmemiz gerekmektedir. Dünyaya hizmet ihraç edebilmek için bunun fevkalade önemli olduğu düşüncesindeyim.

Tarifeli taşımacılık yurtiçi ve yurtdışı ayrılmaksızın tek belge, turizm ve grup taşımacılığı da tek belge olmak üzere bir düzenleme yapılmalıdır. Çünkü, bugün turizm taşımacılığında büyük bir istismar yaşandığı gözlemlenmekte. D2 Belgelerini kiraya verenleri duyuyoruz, bu belgelerle niteliksiz taşıtlar taşımacılığa soyunuyor ve bu elim kazaları yaşıyoruz. Denetimler sıklaşmalı, bu şekilde belgesini kiraladığı tespit edilen firmaların ise belgelerinin iptal edilmesi gerekiyor.  Altını önemle çizmek istiyorum, ülkemiz en büyük trafik kazalarını hangi kalemlerde yaşıyor; bölgesel, okul ve dernek gezileri gibi kalemlerde yaşıyor. Bu taşımaları yapan araçlar da otobüs limitlerine girdiği için, bu ihmaller bizlerin sigorta primlerine, ödemelerine yansıyor. Özetle, suçluların cezasını suçsuzlar çekiyor. Aksine, Türkiye’de şehirlerarası otobüslerin kazalara karışma oranının çok düşük olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu konuda yerel yönetimler ve İçişleri Bakanlığımız entegre bir çalışma yürüterek denetim yapmalıdır. Belediyelerin yaptığı taşımalarda da niteliksiz taşıtlar trafiğe çıkıyor ölümlü, yaralanmalı kazalara neden oluyorlar.

Netice itibariyle biz, mevzuat konusunda Ulaştırma Bakanlığımız ile, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğümüz ile büyük ölçüde anlaştığımıza inanıyoruz. Kalan ufak ayrıntıları yapacağımız son ‘final toplantısı’ ile neticelendirerek artık bir mutabakata varmak istiyoruz.

Bir diğer hayati gündemimiz ise, telif hakları… Bu konuda gerek İTO gerekse TOBB’un katkı vermelerini, bununla ilgili bir toplantı gerçekleştirilmesi gerektiğini belirttik. Ancak, görüş bildirmek için belirlenen 5 Haziran, hazırlanabilmemiz açısından çok kısa bir süreç. Sanatçıların telif hakları ile ilgili birden fazla çalıştay gerçekleştirdiklerini biliyoruz. Bizler, kullanıcı tarafı, hiç dikkate alınmadan bir kanun taslağı hazırlandı. Bizden de çok kısa denecek bir sürede görüşlerimizi yazılı olarak iletmemiz isteniyor. Bu bir ‘oldu bitti’ dayatmasıdır. Sanatçılar kendi oluşturdukları farkındalığı kullanmakta; fakat Kültür Bakanlığımız da bunun yaratacağı sonuçları değerlendirmek durumundadır. Bu acı sonuçlarla karşılaşmamak için süre 2 ay olarak uzatılmalıdır. Biz bu süre uzatımı için Kültür Bakanlığımızı İTO’ya davet edeceğiz.

Bizi başta dinlemiş ve hak vermişlerdi. Ancak görüyoruz ki fikirlerimiz neticeye zerre kadar etki etmemiş. Bu mülahaza ile biz İTO’da yapacağımız ilk Bakan düzeyindeki toplantımızı Kültür Bakanlığı ile yapmak isteğimizi başkan sayın İbrahim Çağlar Bey’e ilettik. Kendisi de bu işin takipçisi olacağını belirtti. Tüm meslek grupları adına, bu sorunu daha doğmadan çözmemiz gerektiğini, aksi takdirde telafisi zor sonuçlar doğuracağını düşünüyor ve bu husustaki endişelerimi yineliyorum.

Karayolu taşımacılığı telif konusunda tamamen kapsam dışına çıkarılmalıdır. Biz insanlara ‘ulaşım’ satmaktayız, müzik satmamaktayız. Müzik olmazsa olmazımız değildir. Fakat, vatandaşlarımızın ‘Haber Alma Hürriyeti’ni ihlal edecek nitelikte radyo-tv yayınlarından mahrum edilecek olması asla kabul edilecek bir durum yaratmayacaktır. Bize boşuna farklı ülkelerden örnek gösterilmesine gerek yoktur. Bizler ürün olarak satılan müzik eserlerinin telif haklarını ödememiz gerektiği bilincindeyiz ve ödeyeceğiz de. Kültür Bakanlığı’ndan alacağımız bir bandrolü araçlarımızın camına asarak bunu da belgeleriz. Sanatçıları polis, otobüsçüleri hırsız yapma anlayışının karşısındayız.

Kültür Bakanlığı’ndan rica ediyorum. Otobüs ve minibüsçüleri kapsam dışı tutsunlar. Yoksa bu işin bir sonraki adımı taksilerdir, evlerdir. Taksicilere çağrıda bulunuyorum, en yakın zamanda sizler de telif ödemek durumunda kalacaksınız. Keza minibüsçü ve servisçi esnafımız da aynı şekilde bu telif uygulamasına şimdiden hazır olsunlar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."