• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Merdiven altı kaplama lastikler hayatı karartır!

9 Kasım 2016
Merdiven altı kaplama lastikler hayatı karartır!

LASİD uyardı: Sertifikalı tesislerde, uzmanlar tarafından kaplanan lastiklerin ömrü uzatılabilir.  Sertifikası olmayan tesislerde kaplanan lastikler ise tehlike saçabilir. Mutlaka sertifika sorun!

 

TİCARİ araç sürücülerinin ekonomik nedenlerle tercih ettiği kaplama lastik uygulaması kafaları karıştırmaya devam ediyor. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), çok tartışılan kaplama lastik konusunda kamuoyunda yanlış bilinenlere açıklık getirdi. LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; R 109 Sertifikalı ve standartlara uygun şekilde doğru kaplanan lastiğin, lastiğin 2. ömründen de faydalanılmasına fırsat sağlayarak, hem araç operasyon giderlerini azalttığını hem de doğayı koruduğunu söyledi.

Genel Sekreter Ünsal; R109 sertifikasına sahip olmayan ve “merdiven altı” diye nitelenen tesislerde kaplanan lastiklerin trafikte tehlike yaratabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: ‘’Kaplama lastik; bilenlerden çok bilmeyenlerin konuştuğu bir konu.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği olarak, kaplama lastik konusunu ve bu konunun doğru bilinmesini önemsiyoruz. Lastik kaplama, aşınmış olan lastiğin sırtının yenilenmesidir.

Kaplanmış bir lastik, performansından herhangi bir şey kaybetmeden aynı servis koşullarında yeniden kullanılabilir. Günümüzde gelişen lastik teknolojisi; lastiklerin gövdesinin birkaç kez kaplanmasına olanak sağlar.

Kaplama; yeni lastiğin ömrünü uzatarak yeni lastikler kadar güvenilir kullanım sağlar. Ancak lastik kaplama işleminin , mutlaka R109 standardına göre sertifikalandırılmış tesislerde yaptırılması gerekir”.

 

Doğru kaplamayla maliyet

düşer, atık azalır

Sertifikalandırmanın önemli kriterler gerektiğinin de altını çizen Bahadır Ünsal, “Lastik üreticileri; geliştirilmiş ve onaylanmış son teknoloji ve ekipmanlarla, konusunda uzman ekipler tarafından bu uygulamayı yapmaktadır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı; ilgili yönetmelikte güvenli lastik kaplama standartını oluşturmuştur.

Buna göre UN / ECE R 108 ve R 109 standartına sahip kaplama tesisleri Bakanlık tarafından denetlenerek sertifikalandırılmıştır.

Aynı yönetmelik; sertifikası olmayan tesislerin kaplama yapmasını yasaklamıştır. Lastiklerini kaplatmak isteyen sürücülere; bu regülasyona uygun sertifikayı gösteren tesislerde kaplama yaptırmasını öneriyoruz.

Bu standartlar dışında ve tesislerde yaptırılan kaplama lastik trafikte sorun yaratabilir.

Kaplama lastik konusunda bilgi almak istediğinizde lütfen uzmanlara ve sertifikalandırılmış tesislere başvurun” şeklinde konuştu

Genellikle kamyon, otobüs, iş makinası ve uçak lastiklerinde kullanılabilen kaplama lastik uygulamasının lastiklerin 2. ve hatta 3. ömründen faydalanılmasına fırsat sağlayarak çevreyi koruduğunu belirten LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, ‘’Uygun karkaslı lastiklerin kaplanması sayesinde ihtiyaç duyulan enerji ve hammadde ihtiyacı yaklaşık 5 defa daha azalmaktadır. Daha az atık lastik oluşmaktadır. Kullanıcılar açısından, lastiğin kilometre/maliyeti azalmaktadır. Bu açılardan değerlendirildiğinde kaplama lastik; çevreye önemli bir tasarruf sağlamaktadır’’ diye konuştu.

 

Lastikler neden kaplanır?

– Yeni lastiklere benzer perofrmans ve güvenlik özellikleri ile lastiklere birden çok ömür sağlamak…

 

– Filoların ve bireysel araç kullanıcılarının işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürmek…

 

– Aynı karkas’ı birden çok defa kullanarak, daha az hammadde tüketmek suretiyle çevre konusunda ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri önlemek…

 

– Ve tabii ki daha az ÖTL/Ömrünü Tamamlamış Lastik oluşmasını sağlamak için kaplanır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."