• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mercedes-Benz Türk yüzde 45 ile ilk yarının lideri

30 Temmuz 2018
Mercedes-Benz Türk yüzde 45 ile ilk yarının lideri

Yeni Tourismo ile ‘Basın’a Trakya ziyafeti

Mercedes-Benz Türk, 30 civarında basın mensubunu Yeni Tourismo 16 RHD 2+2 ile Trakya yolculuğuna çıkardı. Konforlu seyahat ve Çorlu Babacan Et Lokantası’nda yenilen yemek muhteşem. Ancak aynı şeyi, Direktör Alper Kurt’un paylaştığı rakamlar için söylemek mümkün değil; zira yılın ilk yarısında sadece 250 civarında otobüs satılmış… Mercedes-Benz Türk; yüzde 45 ile, yine pazarın ‘kesintisiz’ lideri…

EN zor günlerde bile Türkiye’ye olan güvenini ortaya koyup yatırımları, ihracatı ve istihdamıyla ülkemize değer katan Mercedes-Benz Türk, her zaman yakın diyalog içerisinde olduğu sektörel basınla önemli bir buluşma daha gerçekleştirdi.Turizm ve şehirlerarası otobüs pazarının kesintisiz lideri, geçtiğimiz hafta 30 civarında basın mensubunu, yılın başında muhteşem şovla piyasaya sürdüğü Yeni Tourismo (16 RHD 2+2) ile Trakya turuna çıkardı. Basını Tourismo’nun konforuyla yakından tanıştırmak ve pazara dair bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlenen tur ve bu kapsamda Çorlu Babacan Et Lokantası’nda verilen öğle yemeği son derece keyifliydi. Etkinliğe katılan basın mensupları Yeni Tourismo’nun seyahat konforunu ilk defa Mercedes-Benz Türk yetkilileri ile beraber deneyimleme şansını elde etmiş oldu.

 

2017 seviyelerinde bir yıl olacak

Etkinlik boyunca basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt ise dönüş yolunda pazar değerlendirmesinde bulunarak, “2018 yılının ilk yarısını kapatmış bulunuyoruz, seyahat otobüsü tarafında 2017 yılına paralel bir yarıyıl yaşadık fakat şehiriçi otobüs pazarında bir daralma söz konusu. Ekonomik ve politik gelişmeler pazarın büyümesinin önüne geçti. 2017 yılına paralel bir şehirlerarası pazarını 2018 yılında da beklemek sürpriz olmaz; bu yıl da en az 2017 yılı kadar başarılı bir satış grafiğine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Son 17 yılın en kötü ilk yarısı

2018 yılının ilk yarı pazar rakamlarıyla ile ilgili bilgiler paylaşan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, geçen yıla oranla şehirlerarası otobüs pazarının yüzde 14 civarında daraldığını belirterek, “6 ay içerisinde ortalama 250 adet şehirlerarası otobüs satıldı. Bu da son 17 yılın en düşük ilk yarısını yaşadığımız anlamına geliyor. Yılın tamamına dair öngörümüz ise şu; en iyi ihtimalle bu yılı 500 adet ile kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Otobüs pazarının binli adetlerden 500-600’lü adetlere düşmesininin en önemli sebebi, hiç kuşkusuz Türk Lirası’nın döviz karşısındaki sert düşüşü yatıyor” şeklinde konuştu.

 

Ürettimimizin yüzde 90’nını ihraç ettik

Pazar payları hakkında da bilgiler veren Alper Kurt, Mercedes-Benz Türk’ün bu zorlu rekabet ortamında 114 adetlik satış ve yüzde 45’lik pazar payı ile şehirlerarası otobüs pazarındaki liderliğini sürdürdüğünü dile getirdi.

Otobüs üretimi ve ihracatıyla ilgili bilgiler de paylaşan Kurt, şunları söyledi: Mercedes-Benz Türk olarak, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2018 yılının ilk 6 ayında toplam 1.975 adet otobüs ürettik. Üretilen otobüslerin yaklaşık yüzde 90’ını başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere ihraç ettik. 1970 yılından bu yana ürettiğimiz otobüs sayısı ise 87.000 adede yaklaşırken, bunun 50.000 adedinden fazlasını ihraç ettik.

 

Tourismo standartları belirliyor

Mercedes-Benz Türk Otobüs Ürün Yöneticisi Orçun Çevikbaş da Yeni Tourismo’nun özellikleri hakkında basın mensuplarını bilgilendirici bir sunum yaptı. Tourismo’ların standartları belirlediğini belirten Çevikbaş, şunları söyledi. Tourismo’nun yenilenen monokrom kokpitinde çok fonksiyonlu direksiyon simidi, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni gösterge paneli ve yeni bir elektronik anahtar sistemi bulunuyor. İç donanımda koltuk tipleri, koltuklandırma düzenine göre değişiklik gösteriyor. 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD ve Tourismo 16 RHD modellerinde, Mercedes-Benz standart koltuklar için opsiyonel olarak Softline döşeme seçenekleri sunuluyor.

Tourismo 16 RHD 2+1 için standart olan Mercedes-Benz Relax koltuklar, ayarlanabilir ayak dayama üniteleriyle beraber sunuluyor. LED okuma lambaları, hava jetleri, servis setlerine entegre hoparlör, siyah deri servis seti döşemeleri ile tamamen farklı bir tasarıma sahip olan yeni Tourismo’nun servis setleri de tamamen yenilendi. Tam otomatik, çift bölge (dual zone) kontrollü klima sistemi sayesinde otobüsün içerisindeki atmosferin daha da konforlu hale gelmesi sağlanırken; ısıtma ve iklimlendirme için kullanılan ön ve arka kontrol bölgeleri ile de aracın içinde homojen bir sıcaklık dağılımı elde ediliyor.

 

Ekonomi ve güvenlik ön planda

Yeni Tourismo’da tasarım ve işlevsellik bir araya gelerek maksimum ekonomik verimlilik sağlandı. Aerodinamik özellikleri, yeniden tasarlanmış sürücü penceresi ve dinamik görünümlü “AquaBlade” ön cam silecekleri; görselliği zenginleştirmenin yanı sıra yakıt tüketiminin ve sürüş gürültülerinin en aza indirilmesine de büyük katkı sağlıyor.

Azalan yakıt sarfiyatı, düşük bakım-onarım giderleri ve 2. El değeri bakımından toplam sahip olma maliyeti düşen yeni Tourismo; kendisine yapılan yatırımı kısa sürede amorti eden, son derece verimli ve tercih edilir bir otobüs olarak sektörün ihtiyaçlarına yanıt veriyor. En yeni güvenlik ve sürüş destek sistemleri, yeni Tourismo’nun daha da üstün koruma sunabilmesine olanak tanıyor. Mercedes-Benz Yeni Tourismo, gelişmiş güvenlik sistemleriyle ticari araç sınıfında yeni bir standart daha belirliyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN