• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mercedes-Benz Türk yine pazar lideri

26 Aralık 2017
Mercedes-Benz Türk yine pazar lideri

Mercedes-Benz Türk, pazarın yüzde 47 daraldığı 2017’de 600 otobüsün 340’ını sattı ve yine şehirlerarasının  lideri oldu. Bireysel alımların ‘dip’i gördüğünü belirten Alper Kurt, 2018 yılında pazarın yüzde 25 büyümesini beklediklerini ifade etti…

460 milyonu otobüs olmak üzere, 1 milyar euroyu aşan yatırımla ülkemize değer katan şehirlerarası otobüsün kesintisiz lideri Mercedes-Benz Türk (MBT), pazarın yarı yarıya küçüldüğü 2017’de de zirvedeki yerini korudu. Türkiye’deki 50. yılını kutlayan dev şirket, toplam 600 şehirlerarası otobüsün satıldığı 2017’de, 340 otobüs satarak yüzde 56,6’lık payın sahibi oldu.

Şirketin otobüsteki 2017 performansını ve 2018 hedeflerini paylaşmak üzere, geçtiğimiz hafta basın toplantısı düzenlendi.

Develi Florya’daki değerlendirme yemeğine; (Soldan); Mercedes-Benz Türk Şehiriçi Otobüs – Kamu Satış Grup Müdürü Yusuf Adıgüzel, Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu ve Otobüs Satış Operasyonu Grup Müdürü Murat Kızıltan katıldı

Develi Florya’daki yemekli toplantıda konuşan Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, şunları söyledi:

 

TL bazında satış düşünmüyoruz

Geçen sene bu zaman yaptığımız toplantıda, 12 metre ve üzeri seyahat otobüsü segmentinde toplam pazarın 1100 adetin üzerinde gerçekleştiğini ifade etmiştik. Ancak 2017, aynı segmentte ciddi bir daralma ile neticelendi. Yüzde 50’lere varan bir daralma ile bu sene yaklaşık 600 adet üzeri ile yılın noktalanacağını söylemek mümkün.

Marka olarak, şehiriçi ve şehirlerarası segmentlerinde tüm hedeflerimize ulaştığımızı söylemeliyim. Aralık sonunda değişmesi muhtemel olmakla birlikte, şehirlerarası satışlarımızı gün itibariyle 340 adetle tamamlıyoruz. Biliyorsunuz 12 metre ve üzeri otobüs segmentinde 2016’dan bu yana turizm cephesi büyük bir erime yaşıyor. 2018 için birtakım sinyaller bulunsa da turizmci için çok kötü geçen bu iki senenin sonunda 340 adet satış bizim için gerçekten olumlu değerlendirilecek rakamdır.

Turizm otobüsçüsünün gerek şehirlerarası otobüsçülüğe yönelmesi gerekse sektörden çekilme kararı almasıyla elindeki otobüsleri değerlerinin altında satışa çıkarması, sıfır otobüse olan talebi bir miktar baskıladı. 2018’de turizmde beklediğimiz düzelme, şehirlerarası otobüs segmentindeki otobüs ihtiyacının da artık tekrar sıfır araçlarla karşılanacağı beklentisi yaratmış oldu.

Her ne kadar bir kısım müşterimizde TL kurundan otobüs satışı yapma noktasında bir talep bulunsa da ikinci el satışlarının da euro bazında olması, bizce finansmanın daha büyük bir öneme sahip olması ve artık otobüsçünün gider noktasında tüm yükü sırtlamaya devam etmeyeceğini düşünmemiz ile beraber yakın dönemde TL kurunda satış yapmayı düşünmüyoruz.

 

Bireysel alımlarda ciddi daralma

Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu ise şunları söyledi:

Sektörün yüzde 47-50 civarında daralmasının ayrıntılarına baktığımızda, özellikle müşteri kısmında asıl küçülmenin bireysel müşterilere yapılan satışlarda yaşandığını gözlemledik. Buna özetle ‘bireyselci bitiyor’ demek uygun düşecektir. Fakat bu, gelecek için güzel bir gelişme değil. Türkiye’de otobüsçülük, bireysel olarak başlayıp kurumsallığa evrilen bir yapıda olmuştur.

Bilet fiyatları geçen yıllara göre aynı rakamlarda kalırken, mazot fiyatları yerinde durmuyor; gelir gider dengesizliğinden ötürü de bireyselcilerde büyük oranda bu işten çekilme refleksi oluşuyor.

Kurumsal müşterilerimiz kendi parklarını korumaya çalışıyor, kendi parklarından ayrılan bireyselcilerin yerini de mümkün olduğunca özmal araçlarla doldurmaya çabalıyorlar. Buna bağlı olarak da 2018’de kurumsal müşterilerimizin özmal alımlarında bir miktar artış bekleyeceğiz.

 

Turizm satışları yüzde 5-7’lere düştü

2017’de ciddi bir pazar daralması yaşandığına dikkat çeken Otobüs Satış Operasyonu Grup Müdürü Murat Kızıltan da, “2018’den beklentimiz ivmenin yukarı yöne dönmesi. Minimum yüzde 25 oranında bir pazar artışı bekliyoruz. Esnek üretim bandımız, satış stratejilerimizle 2018’de de müşterilerimizin tüm taleplerine cevap vererek, hizmet edeceğimizi düşünüyorum. Turizm pazarı şehirlerarası pazarına kıyasla büyük bir erime içerisinde.

Satışlarımızın yüzde 75’i şehirlerarası iken, yüzde 20’si ‘turizm ve havalimanı taşımacılığı’na yapılmış. Bahsettiğim yüzde 20’nin yüzde 12’lik kısmı da havalimanı taşımalarına ait. Yani turizm yüzde 5-7 oranlarında kalmış durumda. Geçtiğimiz yılların verilerine göre konuşacak olursam, turizmin tek başına yüzde 20 bandında olması gerekirdi. Ancak tablonun daha da kötüye gitmeyeceğine ilişkin ilk sinyalleri iki aydır almaktayız. 2018 umuyoruz ki turizmci açısından geçtiğimiz yıl kadar kötü bir yıl olmayacak. 17 Ocak 2018’de Yeni Tourismo’nun lansmanını gerçekleştireceğiz. Ocak ayının sonlarına doğru da Yeni Tourismo’yu yollarda göreceğiz” diye konuştu.

 

Otobüste yeni teknolojileri devreye alıyor

Alper Kurt, bir soru üzerine de şunları söyledi: Otobüslerimizin yolda geçireceği süreleri artıracak, bakım için harcayacağı vakti azaltacak bir altyapı hazırlığı içerisindeyiz. Araçta bulunan elektronik sistemler olası bir arıza durumunda, bunu aracın ana bilgisayarıyla paylaşıyor ve müşterimize kadar uzanan bir bilgi sunumu sağlıyor.

Müşterimizin cep telefonuna kadar uzanan bu bilgi aktarımı, aracın üzerinde bulunan bir kutu vasıtasıyla çalışıyor. Endüstri 4.0 bağlamında yaptığımız bir çalışma olacak. Aracın bir arızası olduğunda yahut bir şeye ihtiyacı olduğunda araç sahibine kadar bilgi veren önleyici sistemlerden bir tanesi.

Hem Travego hem Yeni Tourismo ve Avrupa’dan getirdiğimiz Setra araçlarda bu özellik mevcut olacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."