• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mercedes-Benz Türk, otobüs fabrikasına yatırımlarını sürdürüyor

16 Nisan 2018
Mercedes-Benz Türk, otobüs fabrikasına yatırımlarını sürdürüyor

HOŞDERE’YE 1 MILYON AVRO

Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda hizmete açtığı çok katlı merkezi akü şarj alanı ile şarj kapasitesi ve değişim süreleri bakımından yüzde 100’e varan verimlilik elde etti. 1 milyon Avro’ya mal olan proje sayesinde fabrikanın akü şarj süreçlerinden kaynaklı karbon ayak izi yüzde 25’e varan oranda azaldı.

MERCEDES-Benz, Türkiye’ye olan güvenini, kesintisiz yatırımlarıyla ortaya koyuyor. Şirket, dünyanın en önemli otobüs fabrikalarından olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’na yeni bir yatırım gerçekleştirdi. 1 milyon Avro’ya mal olan ve Türkiye’de bu kapsamda bir benzeri bulunmayan akü şarj alanı altyapısını hayata geçirdi.

Mercedes-Benz Türk, kullanılmaya yeni başlanan şarj alanı için bina, altyapı, şarj alanı makine ve ekipmanlarına toplamda 1 milyon Avro’luk yatırım gerçekleştirdi. Araştırmalarına Haziran 2015’te başlanan projenin, konsept uygulamasına Nisan 2016’da karar verildi. Birçok farklı ekibin ortak çalışması sonucu nihai haline getirilen şarj alanı projesi, Ağustos 2017’de kullanıma alındı ve 5 Nisan 2018’de alanın resmi olarak açılışı gerçekleştirildi.

Yeni akü şarj alanlarının resmi açılışında konuşan Mercedes-Benz Türk Üretim Mühendisliği Direktörü Nusret Kanat, “Şirket olarak bir ilke daha imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gerçekleştirmiş olduğumuz Türkiye’nin ilk çok katlı merkezi akü şarj alanı sayesinde hem önemli tasarruflar sağlayacağız, hem de sektöre yön vereceğiz.

Bu proje sayesinde enerji verimliliği, alan kullanımı ve bakım süreçlerindeki iyileşmelerden ötürü birçok kazanç elde edilmesini bekliyoruz’’ dedi.

 

Yüzde 100 verim avantajı

Mercedes-Benz Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndaki 50 akü önceden 240 metrekarelik bir alanda şarj ediliyordu.

Yeni sistem ile birlikte 100 akü, 270 metrekarede şarj edilerek akü şarj kapasitesi yüzde 100 arttırıldı. Önceden akü değişimleri forklift başına ortalama 10 dakika sürerken yeni sistemde bu süre 5 dakikaya düşürülerek bu anlamda da yüzde 100 verim yakalandı. Değiştirilen şarj cihazları sayesinde enerji tüketiminin azalmasıyla 1 yılda yaklaşık 40.000 Avro kazanç sağlanması planlanıyor. Türkiye ve Avrupa’daki İSG standart ve normlarına tamamen uygun hale getirilen tesiste akü değişimleri, işin uzmanı olan yetkili personel tarafından yapılıyor. Önceki sistemdeki akülerin şarj cihazlarının şarj verimleri yüzde 70 seviyelerindeyken yeni sistemde bu oran yüzde 90’a yükseldi; aynı zamanda akü arızaları oluşmadan önce tespit edilebilir hale geldi. Yapılan yenileme operasyonu sonrasında akülerin aşırı ısınmasının önüne geçilirken, bakım giderleri azaltıldı, operasyonda kalma süreleri 7 saatten 8 saate uzatıldı ve saf su giderlerinde de yüzde 30’a varan verimlilik elde edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN