• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

MECBURİ MUHTACİYET

17 Ekim 2016
MECBURİ MUHTACİYET

SÜPER star Ajda Pekkan zamanında çok dile getirmiş de biz altındaki mesajı anlayamamışız meğer. Bestesi Atilla Özdemiroğlu, güftesi Şanar Yurdatapan’a ait olan eser ile Ajda Pekkan 1980 yılı Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil etmiş ve onbeşinci olmuştu.

Şarkı Türkçe dışında İngilizce ve Fransızca olarak da icra edilmişti. Eurovision’da beklenen başarı sağlanamadı belki ama şarkının otuz altı yıl sonra hala dillerde olması gerçek bir başarı olarak görülmeli. Peki, acaba şarkı subliminal bir mesaj içeriyor olabilir mi? Otuz altı yıldır farkında olmadan petrole olan muhtaçlığımızı bu şarkı ile bilinçaltımıza yerleştirmiş olabilir miyiz?

Gündemimiz şarkı türkü değil elbette, muhtaciyetimizi kendi yaptığımız şarkılarla tasdik ettiğimiz petrol. Nasıl ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut ise; muhtaç olduğumuz petrol de İngilizlerin ve Amerikalıların kontrolündeki Arap coğrafyasında mevcut maalesef. Vatan toprakları üzerinde hiç petrol rezervi yok mu? Faal olan bir tek Raman Dağı’ndaki kuyular var maalesef. Amerikalıların öncülüğünde yapılan arama çalışmalarında, petrol bulunan her noktada, ‘rezerv yetersiz’ bahanesiyle açılan kuyuların beton dökülerek kapatılması ise manidar. “Zahmet ettiniz sondaj yaptınız, rezerv yetersizse sondaj masrafını ödeyelim kuyuyu biz kullanalım. Beton dökmenin manası nedir?” diye soran yok. Dedim ya, otuz altı yıldır kulağımızda aynı ezgi, “artık sana sana sana muhtacım petrol.”  Bulunduğumuz durum aslında tam anlamıyla bir öğrenilmiş çaresizlik durumu. Yıllardır belli gerçeklere ve bu gerçeklerin değiştirilemez oluşuna öylesine inandırılmış durumdayız ki, bahçemizde kazara petrol bulunsa onun petrol olduğuna bizi kimse inandıramaz.

Amerikalılar ve İngilizler psikolojik savaş konusunda çok yetenekliler maalesef ve dünya üzerinde yaşananların büyük kısmı onların yıllar önce yapıp bugün hayata geçirdikleri planlar. Onların planları var, rant peşindeler ve bu yaptıkları emperyalizmin tanımına uygun bunu anlıyorum da, bize ne oluyor? Bizi yönetenler de mi bu planlara dâhil olma çabasındalar acaba? Yıllardır emperyalizmin oynadığı oyunlar yeniden kurgulanıp vatandaş üzerinde tekrar tekrar uygulanmaya mı çalışılıyor? Yoksa yıllardır ağzımıza sakız olmuş bu şarkı o kadar da masum değil mi? Algıda seçicilik yaratılıp, vatandaşa petrol bağımlılığı empoze edilerek, ekstra kazanımlar mı sağlanmaya çalışılıyor? Eğer öyleyse bunca çaba boşuna, biz zaten başımıza gelen her şeyi boynumuzu büküp kabul eden bir milletiz, dayayın zammı sesimiz çıkarsa namerdiz.

Varlık içinde yokluk çekmek diye bir deyim vardır hani, bizimki tam o misal.

Karadeniz açıklarından tutun, Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun en ücra köşelerinde yüzlerce petrol rezervi bulundu bugüne kadar ve her biri aynı sebepten, rezerv yetersizliğinden, beton dökülerek kapatıldı.

Bizim yaptığımız tek şey olanları seyretmek olmadı elbette, bütün bunlar olurken biz de akaryakıt üzerinden aldığımız vergiyi artırabilmenin türlü yollarını aradık. Planlarımızın akaryakıtta dışa bağımlılığı azaltmak yerine, akaryakıttan elde edilebilecek maksimum kazancı sağlamak üzerine kurulmasının sonucu olarak bugün bulunduğumuz yerdeyiz.

İlerlemek istiyorsak strateji değiştirmemiz şart. Yok, böyle iyi, vatandaş da halinden memnun ne de olsa diyorsak o ayrı. Bu durumda uzun yıllar sonra bile gündemimiz hep aynı olacak maalesef; “Ham petrol fiyatı son yılların en düşük seviyesine geriledi. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorine 8 kuruş benzine 12 kuruş zam yapıldı.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."