• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mazota yapılan zamlar adeta kontrolden çıktı

4 Ekim 2017
Mazota yapılan zamlar adeta kontrolden çıktı

GEÇEN hafta motorine 13 kuruş daha zam geldi. Böylelikle eylül ayı içerisinde motorin fiyatlarına 3’üncü zam yapılmış oldu. 13+13+13 toplamda 39 kuruşluk fiyat artışı. Böylelikle İstanbul’daki motorin fiyatı da 4.70 kuruşa çıkmış oldu.

Gidişata göre, ekim ayında 5 lirayı bulacak; ki bu rekora koştuğumuzu söylüyor. Kamuoyunda mazota zam gerekçesi olarak Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumu gösteriliyor.

Bana göre bu kesinlikle bir gerekçe; nitekim diğer 2 zamı nasıl açıklayabiliriz?

Her mazot zammı ticari taşımacıları, özellikle de yolcu taşımacılarını biraz daha zora sokuyor, biraz daha takadini azaltıyor.

Ekonomiyi canlandırma adına çeşitli paketleri devreye sokan, belli sektörleri ÖTV ve KDV ile destekleyen devletin, bu alanı da koruma altına alması gerekiyor.

Dikkat ettiyseniz, ben benzin zamından söz etmiyorum; çünkü benzin daha çok özel amaçla kullanılırken, motorin ekonominin temel kaynaklarından birisidir. Motorinin 5 liraya çıkması demek, üretilip dağıtımı yapılan tüm malların zamlanması sonucunu doğuruyor. Çünkü her mal ve ürünün nakliyesi kaçınılmazdır.

Gelelim mazot zamının gerekçelerine…

Bununla ilgili genel olarak iki parametre gösteriliyor; birincisi uluslararası ham petrol fiyatları, ikincisi dövizdeki dalgalanmalar. Her iki alanda fiyatlar arttığında, pompa fiyatları da yükselir. Düştüğünde ise tersi olur. Daha doğrusu olması gereken bu… Ancak bizde süreç böyle işlemiyor. Örneğin eylüldeki iki fiyat artışı sırasında hem ham petrol fiyatları düşüyordu hem de doların fiyatı… Yani koşullar ‘zam değil, indirim olmalı’ diyordu ancak böyle olmadı!

Şöyle bir dönüp geçmişe baktığınızda, motorin pompa fiyatlarının koşullardan bağımsız olarak arttığını görebiliyorsunuz. Ama artık bunun ülke ekonomisi adına daha sağlıklı temellerde ilerlemesi gerekiyor.

 

***

BU arada geçek hafta TTDER Otoparkımızda çok güzel yemekli bir buluşma gerçekleştirildi. Bu yemeği, her zaman sektöre yakın duran, desteğini esirgemeyen MAPAR Otomotiv ve onun değerli sahibi sayın Yalçın Şahin kardeşimiz hayata geçirdi.

Yemek vesilesiyle çok sayıda arkadaşımızı ve dostumuzu görme ve sohbet etme şansı bulduk. Çok sıcak bir atmosferdi; ben büyük keyif aldım.

Sayın Yalçın Şahin’e bu örnek davranışından dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte başarılarının devamını diliyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."