• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mazot zammı ekonomiyi de vuruyor

16 Nisan 2018
Mazot zammı ekonomiyi de vuruyor

TESK Başkanı Palandöken, motorine yapılan 17 kuruşluk zammın ülke ekonomisini de olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Akaryakıttaki, özellikle de motorindeki fiyat artışları, vergi indirimleriyle kontrol altına alınmalıdır” dedi.

PEŞ peşe gelen akaryakıt zamları, hayatı pahalılaştırırken enflasyonu da körüklüyor. Özellikle mazota yapılan zamlar ekonomik hayatın tamamını olumsuz etkiliyor. Motorine yapılan toplam 30 kuruşluk zammı değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, zammın ekonomiyi son derece olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Akaryakıttaki fiyat artışları, vergi indirimleriyle kontrol altına alınmalı” dedi.

Bu fiyat artışının ekonominin tüm dengelerini bozacağını belirten Palandöken, “Petrol ihracatçısı bir ülke değiliz. Maalesef uluslararası petrol fiyatlarını kontrol etme şansımız da yok. Diğer taraftan ABD ekonomi yönetiminin politikaları nedeniyle Amerikan Doları tüm gelişmekte olan ülkelerde değer kazanıyor.

Geriye kontrol edilebilen tek enstrüman olarak vergiler kalıyor. Petrol fiyatları vergi indirimleri ile kontrol edilmezse fiyat artışlarının ekonomiye etkisi, vergi indirimiyle doğacak vergi kaybından daha büyük olacaktır” ifadelerini kullandı.

Enflasyondaki artışın son 3 aydır durduğunun ve TÜFE’nin az da olsa bir düşüş trendine girdiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz bir yıl içinde enflasyondaki artışın nedenlerini iyi analiz edersek, TÜFE’deki artışın en büyük nedeninin döviz kuru ile petrol fiyatlarındaki artış olduğu anlaşılır. Zira en büyük artış genellikle ulaştırma hizmetlerinde görülüyor.

Enflasyonu kontrol altına almanın yolu, akaryakıt fiyatlarını kontrol altına almaktan geçiyor. Bunun için de yüksek artışın olduğu dönemlerde vergi indirimleri yapılırsa enflasyonda kayda değer bir artış olmayacaktır. Bu da halkın tüketiminin artmasına ve dolayısıyla ekonominin canlanmasına neden olacaktır. Sonuçta almaktan vazgeçilen vergiden daha fazlası gelir olarak devletin kasasına girecektir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN