• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Mazot zamları sektörü sıkıntıya sokacak

17 Ekim 2016
Mazot zamları sektörü sıkıntıya sokacak

ÖNCEKİ hafta akaryakıt fiyatları, tüketicinin aleyhine yeniden ciddi şekilde oynadı. Ham petrol fiyatı 49 dolar olmasına rağmen, pompa fiyatlarına yüzde 12’lere varan zamlar yapıldı.

Özellikle mazota gelen zamlar, ulaşım sektöründe hizmet verenler açısından büyük sıkıntılara yol açacaktır.

Dünya ham petrol fiyatları 2015 yılına oranla yüzde 60-70 oranında azılırken, bizde neden zam oluyor peki?

Aslında bunun nedeni çok iyi biliniyor: Uygulanan yüksek vergiler…

Gelelim vergi konusuna… Aslında devlet, vatandaşı için vardır.

Amacı vatandaşını korumak, gözetmek ve varlığının devamını sağlamaktır. Bunun için de bir gelire ihtiyacı vardır tabii; vergi ise, bu gelir kaynaklarından birisidir…

Şayet devlet, varlığının devamı için sadece vergiye yüklenirse, toplumunu zayıf düşürür ve bir süre sonra da kendisi zayıf düşer. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en çok vergi ödeyen ülke durumunda.

Gıdadan telefona, akaryakıttan oto, su, gaz ve elektriğe her alanda vatandaşın faturasını kabartan dolaylı vergiler, yüzde 69’la AB ortalamasının 3 katına ulaştı.

Bir başka araştırmaya göre ise Türkiye’de vatandaşlar uçan kuşa bile vergi ödüyor. Anlayacağınız Türkiye, kazancının yüzde 87’sini bu dolaylı vergilerden kazanıyor. İşte akaryakıttaki zamları da böyle okumak gerekiyor. Bildiğiniz üzere akaryakıt ürünlerinden hem Özel Tüketim Vergisi hem Katma Değer Vergisi alınıyor. Vergiler bununla sınırlı değil. Bir de ÖTV’nin KDV’si, yani “verginin vergisi” alınıyor. Vergi alındıkça, devletin kasasına daha fazla para giriyor.

Peki bu para nereden geliyor; toplumdan… Bu kadar vergi ödeyen bir toplum ne yapacak; ya yatırım yapmaktan vazgeçecek ya vergi kaçıracak ya da kaçağa yönelecek! Böyle yapınca ne oluyor; devlet de toplum da kaybediyor! Kaçak akaryakıt ve 10 numara yağ kullanımına bu veriler ışığında baktığınızda, durum net bir şekilde ortaya çıkıyor.

10 numara yağ ve kaçak yakıt kullananlara karşı çıkalım, otobüsçülerimizin bu tehlikeli yakıtlardan uzak durmalarını sağlayalım; ama diğer taraftan da devletimize ‘sivri sineklerle mücadele etmenin en iyi yolu bataklığı kurutmaktır” uyarılarımızı bıkmadan usanmadan sürdürelim!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."