• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

LASİD’ten ‘DOĞRU LASTİK’ uyarısı

10 Ekim 2016
LASİD’ten ‘DOĞRU LASTİK’ uyarısı

LASTİK Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) güvenli sürüşte lastiğin önemine dikkat çekerek; ‘doğru lastik kullanımı’ konusunda sürücüleri uyardı. LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, lastiğin hayati önemini vurgulayarak şöyle dedi:

“Lastik, güvenli bir sürüş için can simididir. Aracınızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı noktası, lastiğinizin yola bastığı alandır; o da neredeyse elinizin boyutu kadardır. Bu alanı doğru kullanmazsanız hayatınızı, araçtaki yolcuların hayatını, trafikteki başka araçları ve onların taşıdığı hayatları da tehlikeye atmış olursunuz. Güvenli sürüş için aracınıza ve mevsimine uygun lastiği seçmeli, onu da doğru şekilde kullanmalısınız. Ancak şunu da unutmamalıyız ki trafik; tüm sürücü ve yayaların ortak bir bilinçle ve birbirine saygı duymaları sayesinde sağlıklı yürür.”

Ünsal; doğru lastiğin kriterlerini ise şöyle sıraladı: “Araç için en doğru lastik, araç üreticisinin seçtiği ebattaki lastiktir. Bunun yanında lastiğinizin mevsim koşullarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Araç üreticileri, aracı dizayn ederken hız, yol, yük, ve benzeri etkenlere göre en uygun ebat ve özellikteki lastiği, test ve onay sürecinden sonra saptarlar. Sürücülerin yapacağı şey; tavsiye edilen tip ve ebattaki lastiği seçmektir. Farklı hava koşulları da lastik seçiminde önemli bir kriterdir. Dünyadaki örnek uygulamalar ve güvenli trafiğe katkısı açısından bakıldığında; +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında kış lastiği kullanılması öneriliyor.

Kış lastiği uygulaması; ülkemizde de yapılıyor. 1 Aralık’ı beklemeden kış lastiklerimizi hazır etmeli; aracımızın kış hazırlıklarını şimdiden tamamlamalıyız. Unutmayalım; kış lastiği alırken de lastiğimizi araç üreticisinin belirlediği kriterlere göre seçmeliyiz.’’

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."