• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KURTKÖY

24 Ocak 2017
KURTKÖY

ÜÇÜNCÜ köprü otobüsçünün ve otobüsle seyahat etmeyi tercih edenlerin kaderiyle oynaya dursun, otobüsçü beklediği geri dönüşten yavaş yavaş umudunu kesmeye başladı. İşin özü bir geri dönüş olması ihtimalinin milyonda bir olduğunu zaten hepimiz biliyorduk ama bir umut işte, ya olursa diyorduk. Bizimki biraz da “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeği Niğde’ye” misaline döndü diyebiliriz.

Umudunu kaybetmek, cümle içinde çok dikkat çekmeyebilir lakin sonun başlangıcıdır. Umudunu kaybeden, zaman içinde her şeyini kaybeder. Bu nedenle, acilen kendine gelmesi gerektiğini fark eden sektör mensupları bu soruna da hızlı bir şekilde kendi yöntemleriyle çözüm bulmaya başladılar. Bu çözüm yeni bir akım başlatır mı, ne kadar verimli bir çözüm olur, gerçekten bir çözüm olarak değerlendirilebilir mi yoksa sektörü daha büyük zorluklar içerisine mi sürükler… Kafalarda binlerce soru işareti. Cevaplarını yaşayıp görerek öğreneceğiz. Burada önemli olan, bu çözümün nasıl sonuçlar doğuracağından ziyade, sektörde erk ve söz sahibi olanlar istirahatteyken sektörün kendi yarasını yine kendi sarmaya çalışıyor oluşu. Sektör bu hamleyle temsilcilerine sanki ‘Sen rahatız olma, ben başımın çaresine bakarım.’ demek istiyor gibi. Sektör içerisindeki kriptolu mesajları çözme çabalarını biraz erteleyerek, bulunan çözümden biraz bahsedelim.

Çözüm Kurtköy. Biraz siyasi slogan gibi oldu ama en net açıklama ancak böyle olurdu. Bazı ulusal firmalarımız, özellikle zorunlu üçüncü köprü uygulaması sonrası, Kurtköy yatırımlarını hızlandırdılar. Kurtköy, yeni köprü yolunun kullanan araçların şehir içi trafiğine karışmadan yola devam edebilmeleri açısından bulunmaz kaftan. Burada oluşturulan terminallerin kapasitesi artırılarak yahut yeni terminaller oluşturularak Anadolu yakasında ikamet eden yolculara bu noktadan hizmet vermek iki yönden avantajlı. Hem araç Anadolu yakasının trafiğine girmemiş olur, hem de Avrupa yakasına veya Avrupa yakasından seyahat edecek yolcular daha kısa sürede varmak istedikleri noktaya ulaşmış olurlar. Madalyonun bu tarafından bakınca güzel bir çözüm, diğer tarafını döndürünce karşılaşılabilmesi muhtemel tablo ise biraz düşündürücü. Bu çözüm, Avrupa yakasına seyahat eden yolcular ve otobüsçü için doğurduğu avantajın yanı sıra, Anadolu yakasına seyahat eden yolcular için de dezavantaj doğurmakta. Üsküdar’da ikamet eden bir yolcu, Üsküdar’dan Kurtköy’e servisle kaç saatte gelir? O kadar yolu İstanbul trafiğinde geldikten sonra Kurtköy’den otobüsle seyahati mi, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçakla seyahati mi yoksa Pendik YHT Garı’ndan hızlı trenle seyahati mi tercih eder? Böyle düşününce de sanki bu çözüm pek rantabl olmayacakmış gibi bir his uyanıveriyor insanın içinde. Bakalım, zaman gösterecek.

Sektör için bir diğer tehlike arz eden durum da Kurtköy çözümünün başarılı olması. Kurtköy’de birkaç firmanın başarılı olması demek, tüm otobüs firmalarının kısa sürede tüm varlıklarıyla Kurtköy’e taşınmaları demek. Bu da binlerce Lira yatırımla kurulan Dudullu ve Kavacık terminallerinin ve uzun yıllardır eski hareketli günlerine dönmeyi bekleyen Harem otogarının tamamen işlevsiz kalması demek. Bir de bu reformların Avrupa yakasına sıçradığını düşünürsek, Avrupa yakasında böyle bir uygulamanın yapılacağı en uygun bölge son dönemlerde yıldızı parlayan Hadımköy olacaktır. Üsküdar’daki yolcu Kurtköy’e gelebiliyorsa Bayrampaşa’daki yolcu da Hadımköy’e gelebilir. Sonuç ne olabilir ki, en kötü senaryo ne olabilir? Avrupa yakasının yolcusunu Hadımköy’den alıp yeni çevre yolu ve yeni köprüyü kullanarak Anadolu yakasına geçen ve bu yakanın yolcusunu da Kurtköy’den alarak yola devam eden bir otobüs. Bir eksiklik var di mi, ya da birden fazla? Kurtköy senaryosu tutarsa, hemen akabinde Hadımköy senaryosunun da uygulanması kaçınılmazdır. Bu durumda ara ve uzak terminal konumuna düşecek olan Bayrampaşa otogarı ve Alibeyköy cep terminali de işlevsizleşecektir. O zaman seyreyleyin cümbüşü.

‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.’ demiş Aziz Nesin. Kıssadan hisse…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN