• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kruvaziyer turizminde kaybımız çok büyük

3 Ocak 2018
Kruvaziyer turizminde kaybımız çok büyük

DEĞERLİ dostlarım, biliyorsunuz biz turizm taşımacıları ve tabii ki ülke açısından zengin turistlerin önemi çok büyük. Zengin turist deyince de, akıllara büyük gemiler, yani kruvaziyerler geliyor.

Özellikle 2015 yılında gün geçmiyordu ki, dünyanın en büyük kruvaziyerleri sahillerimize yanaşmasın. Öyle ki, Karaköy Limanı bir gün olsun boş kalmıyordu. Onları görmek bizleri sevindiriyor ve umutlandırıyordu. Gemiden yüzlerce ve hatta binlerce insan iner, otobüslerimizle şehiriçine transfer olurlardı. Bizler de daha fazla kazanır, daha fazla yatırım yapar ülke ekonomisine katkıda bulunurduk. Ancak ne yazık ki bu büyük gemiler, artık pek fazla sahillerimize yanaşmıyor. Büyük operatörlerin önemli kısmı, rotalarını başka ülkelere kaydırdı. Nitekim bu durum, rakamlara da yansıdı. Geçen hafta Turizm Veri Bankası’nın (TVB) kruvaziyer turizmiyle ilgili verileri açıklandı. Buna göre geçen yıla oranla yüzde 51’in üzerinde daralma söz konusu. 2016’da bu gemilerle ülkemize gelenlerin sayısı 628 bin iken, rakam 2017’de 306 bine düşmüş. 2015 ile kıyasladığımızda ise, bu gemilerden kaybettimğimiz turist sayısı 1,5 milyonun üzerinde. Hükümetimizin turizm politikasında bu noktaya da odaklanması gerektiği fikrindeyim.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."