• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘KORSAN TERÖRÜ BİTMELİ’

24 Mayıs 2017
‘KORSAN TERÖRÜ BİTMELİ’

Yıl 2007; 45 kişilik tur(!) otobüsü, 66 yolcu ile Kapadokya’ya giderken kaza yaptı; pırıl pırıl 33 öğrencimiz trafik şehidi oldu. Ağladık, öfkelendik, ‘tedbir’ dedik; tabii unuttuk! Aradan 10 yıl geçti, kazanın bir benzeri Muğla’da yaşandı; çoğu anne 24 şehit daha verdik.

KAZANIN yüzde 100 şoförden kaynaklandığı ortada. Bir de aracı temin edip kazada karısını da kaybedenin açıklaması vardı ki; insan ister istemez ‘Burası Korsan Cenneti mi’ soruyor: ‘Mahalleli toplanıp bizden araç istiyor, biz de temin ediyoruz. Tura çıkan 100 aracı durdurun, en fazla 1-2’si belgeli’. Bu ülkede insan hayatı bu kadar ucuz mu? Bu cinayet gibi kazaların artık son bulması gerektiğinin altını çizen TTDER Başkanvekili Mehmet Öksüz, denetimlerle ilgili ciddi zaafiyetlerin olduğunu söyledi. Özellikle belediyelerin Çanakkale gibi tarihi yerlere sık sık turlar düzenlediğini ve bu yüzden çok sayıda elim kaza  meydana geldiğine dikkat çeken Öksüz, “Araç belediyenin olmasa bile, üzerine ‘belediye’ ibaresi konunca denetimden muaf oluyor. Öyle olunca da bu kazada olduğu gibi 27’lik araca 36 kişi bindiriliyor, kaza da kaçınılmaz oluyor dedi.

SİSTEMİN kendisinde de sıkıntıların olduğunu belirten Mehmet Öksüz, şunları söyledi: Sık sık dile getiriyoruz; D2’de resmen belge ticareti yapılıyor. İşletme sahibi, belli bir ücret karşılığı  aracı kiralık olarak kendi belgesine kaydediyor. Bu araç, daha sonra kendi nam ve hesabına taşımacılık yapabiliyor. Kimi nereden alıyor, nereye taşıyor, çift kaptan var mı, araç her türlü teknik denetimden geçmiş mi; işletmecinin haberi bile olmuyor. Tamam adam belgeye kayıtlı ama; baktığınızda bunun yaptığı da aslında kaçak bir taşımadır. Dolayısıyla belge ticaretini zorlaştıracak, hatta imkansızlaştıracak düzenlemelerin de yapılması gerekiyor. Tabii ki, her şeyin başı yine denetimdir. Üzerinde ne yazarsa yazsın yolcusu olan araç mutlaka denetlenmelidir. Bu kanunsuzluğun önüne geçilsin ki, gerçek turizm taşımacılarımız zan altında kalmasın!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."