• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KÖPRÜ, OTOYOL VE MAZOTA YAPILAN SON ZAMLAR, OTOBÜSÇÜYÜ BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ

29 Ocak 2019
KÖPRÜ, OTOYOL VE MAZOTA YAPILAN SON ZAMLAR, OTOBÜSÇÜYÜ BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ

‘Çözüm Zirvesi’ şart

Koşullar, “BİRLİK, BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN’ı işaret ediyor. Çünkü sektörde bıçak kemiğe dayanmış, çünkü dolu otobüslerle bile para kazanılmıyor. Federasyon-dernek ayırımı yapmaksızın, tüm sivil kuruluşların sahipleneceği ve firma sahiplerinin de katılacağı bir zirve düzenlenmelidir…

Birlikten kasıt ‘SEKTÖREL BİRLİK’

BİR otobüsün bir seferlik maliyetini yapmış, gelirin gideri karşılama oranını ortaya koymuştuk. Daha mürekkep kurumadan, 3. köprüye yüzde 47, mazota ise toplamda 38 kuruşluk zam yapıldı. Maliyet o kadar arttı ki, para kazanmak; dolayısıyla da ayakta kalmak çok ama çok zorlaştı. Birçok ilde servisler de kalktı, yazıhaneler de, kulaklık dağıtımları da! Hatta ikramlar da sınırlandırıldı; ama yine kazanç yok. Çünkü mazot, köprü, otoyollar ve otogar çıkışları cep yakıyor. Hesap, otobüsçülüğün ‘sürdürülebilir’ olmaktan çıktığını söylüyor. Pek çok firma, iflasın tehdidinde. Geç kalınmadan sürece müdahale edilmelidir. Bunun yolu da birlik ve beraberlikten geçiyor. ‘Birlik’ten kasıt, sadece federasyonlar ve derneklerin birlikteliği olmamalı.

Patronların başka çaresi kalmadı

SEKTÖRDE bugüne kadar çok sayıda zirve düzenlense de, istenilen sonuca ulaşılamadı. Organizasyonların altında ‘tek’ imza vardı ve kucaklayıcı değildi. Artık bunu aşıp tüm federasyon ve derneklerin ortaklığında bir ‘çözüm zirvesi’ düzenlenmelidir. Bugüne kadar ‘birlik yok’tan yakınan patronlar da zirveye güç katmalıdır. ‘An’ itibariyle mevzuatları aşıp, sektörün önünü açacak çözümleri konuşmalı, somut reçeteler oluşturmalıyız. 3. köprü mecburiyetinin kaldırılması, birinci öncelik olmalıdır. Bu konuda söylemin ötesine geçip, daha etkili girişimler yapılmalı, kamuoyunun desteği sağlanmalıdır. Sektörleri paketlerle destekleyen hükümetten mazot desteği istenmesi de, bir diğer talep olmalı. Otogar çıkışlarını da unutmamak lazım!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN